Quantcast
Channel: Ezt fald fel!
Viewing all 139 articles
Browse latest View live

Palócleves csirkemellel készítve...

$
0
0
Nagyon szeretjük ezt a levest, valahogyan mégis ritkán készítjük el. Viszont most elhatároztam, hogy ez lesz az ebéd. Jó ötletnek tűnt, és tényleg az is volt, mert a több liternyi ízletes leves pillanatok alatt elfogyott, pedig csak hárman voltunk rá... :-) Ha a fiam nagyobb lesz, azt hiszem, be kell ruháznunk egy-két kondérra, hogy abban főzhessünk. Miért is tagadjam? Szeretünk enni. :-)



Szóval a leves hamar elfogyott, és most megígértette velem a férjem, hogy ne teljen el újabb fél év, mire ismét elkészítjük. De nem szaporítom a szót, íme a bevált receptünk:

Hozzávalók a palócleveshez:
- 1 fej vöröshagyma (vagy egy mokkáskanál házi vöröshagymakrém)
- 1 kávéskanál pirospaprika
- 2 gerezd zúzott fokhagyma (vagy 1 mokkáskanál házi fokhagymakrém)
- 50 dkg sertéscomb (mi most csirkemellel készítettük)
- 4-5 darab krumpli
- 50-70 dkg vajbab
- 1 kis pohár tejföl
- 1 evőkanál liszt
- őrölt kömény
- konyhasó

Palócleves elkészítése:
Ha nincs vöröshagymakrémünk, akkor a hagymát apró kockákra vágjuk, és egy kicsi olajon megpirítjuk, aztán lehúzzuk a tűzről, hozzáadjuk a pirospaprikát és a zúzott fokhagymát, majd a kockákra vágott húst. Egy kevés vízzel felöntjük, és a hús kifehéredéséig kevergetjük, miután visszatettük a tűzre az ételt. Adunk hozzá egy kevés őrölt köményt, sózzuk, és felöntjük annyi vízzel, hogy  hús megfőjön benne. Aztán jöhet bele a megpucolt, kockákra vágott krumpli és vajbab. Ha minden megfőtt, akkor a tejfölben elkeverjük az egy evőkanál lisztet, adunk hozzá egy kis forró levest, azzal is elkeverjük, végül behabarjuk az ételt.

Kolbászhússal töltött Jalapeño paprika sütve...

$
0
0
Sárréti Chilifarmnak köszönhetően az elmúlt napokban nálunk minden a chiliről és a csípős paprikákról szólt. Aki nem olvasta volna tegnapi posztunk (tegye meg), annak elmondjuk, hogy alig két hete ismerkedtünk meg velük. A Sárréti Chilifarmról azt kell tudni, hogy családi vállalkozás keretében termesztenek (nem kevés odaadással, és a chili iránt érzett olthatatlan szerelemmel) kicsiny hazánkban cseppet sem őshonos chili paprika fajtákat, köztük a mexikói konyha gerincét képező Jalapeño paprikát is. Tőlük kaptunk egy szép adag csípős paprikát, hogy próbáljuk ki. A paprikák nagyon szépek, kívánatosak és nem mellesleg frissek és illatosak voltak, amikor ideértek. A közepesen erős fajtákból kaptunk, amelyek megfelelnek nagyjából a mi cseresznye paprikánk erejének. De, hogy ne kalandozzak el nagyon, maradnék a Jalapeño paprikánál, amelyhez kaptunk egy receptet is rögtön a Sárréti Chilifarmtől, így már semmi sem állt az utunkba, hogy elkészítsük a töltött Jalapeñot...



...és ami azt illeti, cseppet sem bántuk meg. Ízvilágában cseppet a mi töltött paprikánkra hajaz, csak annál sokkal intenzívebb, pikánsabb ízvilág. Aki nem próbálta, tegye meg mielőbb. Én miután megkóstoltam, azon gondolkodtam, hogy tudtam eddig enélkül élni. :-)

Hozzávalók a töltött Jalapeñohoz:
- 30 db friss Jalapeño paprika
- 0.5 kg darált sertéslapocka
- 3 teáskanál fűszerpaprika
- 1 mokkáskanál konyhasó
- 4-5 gerezd fokhagyma (vagy 3 mokkáskanál házi fokhagymakrém)
- 1 nagyobb fej vöröshagyma (vagy 2 mokkáskanál házi vöröshagymakrém)
- fél mokkáskanál őrölt bors
- néhány dkg trappista sajt a szóráshoz

Kolbászhússal töltött Jalapeño paprika elkészítése:
Az egészet azzal kezdjük, hogy elkészítjük a kolbászhúst: a paprikák és a sajt kivételével az összes hozzávalót keverjük össze egy tálba. Ha friss hagymaféléket használunk, akkor azokat reszeljük le előbb. Ez után az így kapott masszát tegyük a hűtőbe, és vegyük magunk elé a Jalapeno paprikákat. Alaposan megmossuk meg őket, majd vágjuk ketté hosszában. A magokat, és csumát vágjuk ki belőlük úgy, hogy a paprika szár része még megmaradjon, de belül már szép tiszta legyen. Az ereket is vágjuk ki.



Ezt követően egy tepsibe tegyünk zsírpapírt, majd kezdjük el egyenként a paprikákat megtölteni a hússal. Úgy töltsük, hogy kicsit domborúak legyenek, mert úgy is sül ki belőlük valamennyi zsírt, amitől összébb esik majd. Rakjuk őket szépen sorba a tepsibe, majd reszeljünk rá sajtot. Tegyük előmelegített sütőbe, és 180-200 fokon süssük addig, míg a sajt szépen meg nem barnul. Nem emlékszem ez nekünk mennyi idő volt, mert amíg sült, éppen chilikrémhez daráltam a másik fajta paprikát.



Ha készen van, szedjük ki tálcára. Ehetjük magában csemegeként, vagy akár süt-, főtt krumpli mellé. De szerintem remek kiegészítője lehet bármilyen paradicsomos ételnek. Én például el tudnám képzelni a paradicsomos káposzta mellé is.



Mindenkinek kellemes Jalapeno töltést és természetesen jó étvágyat kívánunk! :-)

Sárréti Chilifarmnak pedig ezúton is köszönjük a nagyon ember- és persze chilibarát hozzáállást, valamint a kiváló minőségű chili paprikákat. :-)

Kakaós csiga Horváth Ilona módra – a klasszikus recept

$
0
0
A férjem nem szereti a kakaós csigát, ezért csak háromévente próbálkozom a recepttel. Ezidáig sikertelenség kísért a kakaós csigát illetően, ugyanis pici jóindulattal sem hasonlított sosem arra a kakaós csigára, melyre én emlékszem. Itt veszem észre, mennyire számít, honnan, milyen forrásból van a recept. Mert ha az rossz, akkor oda az időnk, az energiánk, az alapanyagok, és még jól sem lakhatunk...



Most ez a recept kicsit innen is van, kicsit onnan is, de főként a Horváth Ilona szakácskönyvből. Mit tesz Isten, a süti puha, finom, éppen jó kakaós-édes, és persze hogy a férjem volt az első, aki evett belőle - mától süthetem ezt is raklapszámra. :-)

Hozzávalók a kakaós csigához:
- 60 dkg liszt
- 1 csomag szárított élesztő
- 2 tojás sárgája
- 2 evőkanál olaj
- 1 csipet só
- 1 evőkanál cukor
- szükség szerint tej (nálunk kb. 5 dl kellett ehhez a tésztamennyiséghez)

Hozzávalók a töltelékhez:
- 1,5 dl tej a kenéshez
- fél csomag vaníliás cukor
- 1 egész tojás
- 5 dkg vaj
- 8 evőkanál cukor
- 4 evőkanál kakaópor

3 dl langyos tejbe belekeverjük az egy evőkanál cukrot, beletesszük az élesztőt, és felfuttatjuk. Kimérjük a 60 dkg lisztet, hozzáadjuk a csipet sót, a tojások sárgáját, az élesztős tejet. Dagasztjuk, és annyi langyos tejet öntünk még hozzá, hogy közepesen kemény kelt tésztát kapjunk. Amikor már egyenletes, beledolgozzuk a két evőkanál olajat is, majd lisztezzük a tetejét, és félretesszük, hogy a duplájára keljen.



Mikor megkelt a tésztánk, ujjnyi vastagságúra kinyújtjuk, 5 dkg vajat megolvasztunk, és megkenjük vele a tésztát. A 8 evőkanál cukrot összekeverjük 4 evőkanál kakaóporral, és ezt az elegyet rászórjuk a vajjal megkent, kinyújtott tésztára, aztán óvatosan feltekerjük. Éles késsel másfél ujjnyi darabokra vágjuk, aztán óvatosan egy magasabb falú, sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk őket, viszonylag közel egymáshoz.



Egy tojást elkeverünk, és megkenjük vele a csigák tetejét, majd mehet is be a hideg sütőbe. 200 fokon sütjük kb. 25-30 percig, majd amikor már szinte készen van (tűpróbával ellenőrizzük, megsült-e a tészta), kivesszük, a másfél deci meleg tejben elkeverjük a vaníliás cukrot, és ezzel óvatosan meglocsoljuk a csigákat (vagy lekenjük ecsettel). Pár percre még visszatoljuk őket a sütőbe.



Ha kész, éles késsel válasszuk el egymástól a csigákat, és már lehet is fogyasztani. Isteni finom! Ajánlom mindenkinek! :-)

Ecetes csípős paprika télire eltéve – chili ecetben

$
0
0
Aki az elmúlt napokban olvasott minket, az már találkozhatott a Sárréti Chilifarm nevével (őszintén reméljük, hogy nem nálunk először). Ha mégsem tudná valaki, miről, vagy inkább kikről van szó, elmondjuk, hogy egy magyar családi vállalkozásról, akik nem kisebb célt tűztek ki maguk elé, minthogy az őshazájában megszokott erejű és minőségű chili paprikákat termesszenek itthon, magyar földben, európai éghajlaton. Ezt nem kevés sikerrel, kitartással és persze kedvvel végzik, mert jelenleg is nagyjából tizennyolcezer tövet gondoznak négy kertben. Az életük, a szerelmük a chili. Nem is lehet ezt másképp (jól) csinálni. És hogy miért e dicshimnusz? Azért, mert megkóstoltuk a chilijüket. Postán kaptunk egy adag chili paprikát (vegyesen több félét is), és a több napos postai átfutás ellenére is gyönyörű, egészséges, ízes, aromás chili paprikák érkeztek meg hozzánk, amit már másnap fel is dolgoztunk. Készült belőle chilikrém, töltött jalapeno, fűszeres chilikrém, és a jelen poszt alanyát képező ecetes chili.



Miért pont ecetes chili? Mert szeretjük a savanyúságokat, és a paprikáknak különleges íze lesz az ecetes lében, ha betartjuk a legfontosabb szabályt: semmi fűszer. Csak ecet, víz, cukor, só és természetesen paprika. Ha nagyon fűszerezni vágyunk, akkor esetleg szemes borsot tehetünk bele, de igazából arra sincsen szükség, mert a paprikának megvan a maga íz- és aromavilága, amit a fűszerek csak elnyomnának. De akkor jöjjön a recept...

Hozzávalók az ecetes chili paprikához:
- 8 dl csapvíz
- 4 evőkanál 10% ecet
- 1 mokkáskanál konyhasó
- 1 evőkanál kristálycukor
- chili paprika (akár több féle is vegyesen)
- borkén a tartósításhoz

Ecetes chili elkészítése:
Az elkészítés nem egy nagy ördöngösség. A paprikákat mossuk meg alaposan, majd vágjuk karikákra. Mi benne hagytuk a csumát a magokkal, hiszen erős paprikáról van szó, és annak az ereje pont a magokban van. Persze, akit zavar, akár ki is csumázhatja. A chili paprika karikákat pakoljuk tisztára mosott üvegekbe, majd készítsük el a felöntőlét. Mi 3 db 375 ml-es üveggel készítettünk, ehhez a fent említett mennyiségű felöntőlé pont elég volt.



A felöntőlé elkészítése: a vizet a cukorral, sóval ecettel keverjük össze, majd adjuk hozzá a borként. Erre azért van szükség, mert nem fogjuk hevíteni a savanyúságot, hogy a paprika roppanós maradjon. A borkén pedig tartósítószerként fog funkcionálni. Adagolása a csomagolásán írtak szerint. Ha mindent oldódásig kevertünk, a felöntőlé elkészült. Töltsük csordultig az üvegeket, majd zárjuk le, és mehetnek a kamra polcára. Fontos tudni, hogy ha hőkezeléssel is szeretnénk biztosítani a tartósságot, akkor ne borként használjunk, hanem nátrium benzoátot. De mi az egészség szempontjából sokkal elfogadhatóbbnak tartjuk a borként, mint a nátrium benzoátot.



A kamrában hagyjuk összeérni az ízeket, azaz legalább egy hónapig ne bontsuk fel. Utána fogyasszuk egészséggel. A Sárréti Chilifarmnak pedig ezúton is szeretnénk kifejezni hálás köszönetünk a finom, ropogós chili paprikákért. Mindenkinek kellemes savanyúság eltevést kívánunk! .-)

Sajttal töltött rántott Jalapeño – Jalapeño poppers

$
0
0
Nálunk még mindig minden a chiliről szól. Azt hiszem, kezdem egyre jobban megszeretni, és ahogy a figyelmem fókuszába került, rögtön számtalan felhasználási módját találtam meg a klasszikus, dobjuk bele a levesbe, nyomjuk szét a kanállal, oszt jó lesz sztereotípián kívül. A Sárréti Chilifarm pedig küldött bőven elegendő friss, ropogós chili paprikát ahhoz, hogy szabadon kísérletezhessek az ízekkel, hiszen a tőlük kapott paprikákból már több finomság is elkészült. jelen posztunk a sajttal töltött jalapeno lesz rántva, amit másképp jalapeno poppersnek is neveznek.



A dolog lényege, hogy a jalapeno paprikát megtöltök valamilyen sajttal, majd valamilyen módon bepanírozzák, végül pedig valahogy kisütik. Azért írom ennyire szabadon, mert a töltelék is lehet krémsajt, vagy keményebb sajt. Lehet natúr sajt, vagy fűszerekkel ízesített, de akár sonka, szalonna darabokat is tehetünk bele, tehát a töltelék tekintetében a lényeg, hogy többségében sajt legyen. Ezután jön a panírozás, ami a mi esetünk a klasszikus liszt-tojás-prézli trió lett, de lehet akár palacsintatésztába is mártani, vagy variálhatjuk ezt is. Ezért igazából egyetemes recept nincsen erre, csak irányvonalak. i megmutatunk most egyet a sok lehetőség közül...

Hozzávalók a sajttal töltött rántott jalapenohoz:
- 14 db friss Jalapeño paprika
- 1 db tömlős ömlesztett sajt
- 1-2 dkg bacon szalonna kockázva

A panírozáshoz:
- 1 db tojás
- liszt
- zsemlemorzsa

Sajttal töltött rántott jalapeno elkészítése:
A dolog azzal kezdődik, hogy szépen megmossuk a paprikákat, majd miután megszáradtak, egyenként levágjuk a "kalapjukat"(a szár alatt nagyjából fél centire vágtuk le, majd a szárrészt óvatosan leszedtük a kalapkáról). A jalapeno paprikák belsejét kaparjuk ki, hogy az ere és a magjai ne maradjanak benne. Ezután szépen a tetejükkel párban - hogy tudjuk melyik melyikhez való - tegyük egy tányérra, majd ezt a műveletet ismételjük meg az összes paprikával.



Ezt követően egyenként kezdjük el a paprikákat megtölteni az ömlesztett sajttal, amit előzőleg összekevertünk a nagyon apróra vágott bacon darabokkal. Amint megtelt egy paprika, a kalapját visszatesszük rá, majd hústűvel (vagy ennek hiányában hurkapálcával, fogpiszkálóval)átszórjuk hosszában, hogy ne essen le róla se panírozás, se sütés közben, mert akkor kifolyik belőle a sajt.



Amikor ezzel is megvagyunk, jöhet a panírozás. Ha azt szeretnénk, hogy nagyobb eséllyel maradjon a sajt a paprikákban, akkor érdemes duplán panírozni. A sorrend ebben az esetben: liszt, tojás, liszt, tojás, és csak ezután a prézli. Forró olajban hirtelen süssük ki. Elképzelhető, hogy még így kis szivárogni fog belőle a sajt, de ezzel ne törődjünk.



Ha készen van, ehetjük magában, ketchuppal, de a legfinomabb BBQ szósszal, amit mi a Jalapeno paprikákkal együtt a Sárréti Chilifarmtól kaptunk. Ezúton is köszönjük nekik a kiváló alapanyagot, és természetesen a kiváló készterméket is, mert a BBQ szószuk egyszerűen mennyei...



Jó étvágyat mindenkinek! :-)

Csirkehúsleves, a vasárnapi ebédek hagyományos fogása

$
0
0
Szeretjük a csirkehúslevest, mert nagyon finom. Igazából az van, hogy nem is tudnék létezni a csirkehúsleves nélkül, ami egyébként egy egyszerre könnyen és mégis nehezen elkészíthető étel. Könnyű, mert csak oda kell pakolni a dolgokat, és meg kell főzni, nehéz, mert fontos a jó alapanyag. Minden azon múlik, hogy milyen az alapanyag. Jó csirkehúslevest csak friss, zsenge zöldségekből, és igazi, kukoricán, szabad tartásban nevelkedett csirkéből lehet főzni Abból a fajtából, amelyiknek még van halvány fogalma arról, mit is jelent a szabadban szaladgálni és kapirgálni. Sajnos ilyenből egyre kevesebb van, és egyre nehezebb hozzájutni. Az öreg sárgarépa kesernyés lehet, a fás karalábé pedig csak elveszi a kedvünk attól, hogy megegyük. A ketrecben tápon nevelt mozgáshiányos csirkék húsának állaga és minősége pedig olyan, mint a tartása: nagyipari és silány. Nem mondom, hogy ilyen húsból nem lehet jót enni, mert lehet jót sütni-főzni ebből is. De csirkehúslevesnek egyáltalán nem alkalmas, mert sem színe, sem íze nem lesz. Ezért a jó csirkehúsleves azzal kezdődik, hogy veszünk egy napos csibét, felneveljük...



...na jó, ez vicc volt (ettől még megtehetitek)!  Szóval a jó csirkehúsleves azzal kezdődik, hogy megbízható forrásból beszerezzük a jó minőségű hozzávalókat, majd az alábbiak szerint elkészítjük.

Hozzávalók a csirkehúsleveshez:
- 1 darab tanyasi csirke aprólékokkal együtt, vagy a csirke részeit külön-külön is beszerezhetjük (egy nyak, két szárny, két láb, két alsó comb, két felső comb, egy farhát), ilyenkor mi a mellet nem vesszük meg hozzá.
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 3-4 zsenge sárgarépa (mérettől függ)
- 1-2 petrezselyem gyökér (mérettől függ)
- fél zeller gumó
- 1 karalábé
- fél csokor petrezselyem zöld
- egy szál zeller zöld
- konyhasó,
- szemes bors

Csirkehúsleves elkészítése:
A húsleves elkészítése nem egy bonyolult dolog. A csirkét tisztítsuk meg, daraboljuk fel, majd tegyük egy lábasba. A zöldségeket is tisztítsuk meg, vágjuk ízlésünk szerinti darabokra. A hagymát hámozzuk meg, majd azon a végén, ahol a szára nőne ki kereszt alakban vágjuk be a feléig. A petrezselyem és a zeller szárakat kössük össze egy cérnával, majd az összes hozzávalót tegyük egy lábasba, és engedjük fel 3-4 liter vízzel, és tegyük a tűzre. Nagy lángon tartsuk, míg fel nem forr, majd még forraljuk így, míg szürkés-barnás hab nem kezd képződni a tetején. Ekkor vegyük kisebbre alatta a lángot, a habot pedig kanalazzuk le. Ha ez megvan, akkor adjuk hozzá a sót (ízlés szerint)és a szemes borsot (kb. két teáskanálnyit) is, és lassú tűzön fedő alatt főzzük meg (van aki a zöldségeket és a hagymát is csak akkor adja hozzá, ha már leszedte róla a habot, de igazából ennek nincs jelentősége a végeredmény szempontjából). Ha tényleg igazi tanyasi csirkét sikerült beszereznünk, amelyik nem csak akkor látott kukoricát, amikor elhúzott a ketrece előtt a takarmányos autó, akkor valószínűleg mire megfő a leves, gyönyörű aranysárga színe lesz. Ha tápos volt a csirke, akkor sajnos erről az élményről mondjunk le.

Ha semmiképpen sem tudunk tanyasi csirkéhez jutni, akkor egy késhegnyi kurkumát adhatunk a leveshez. Ez még ízében nem fogja befolyásolni a levest, de a színét valamelyest feljavítja. De ez kicsit csalás, így tényleg csak akkor ajánlom, ha sehogyan sem tudnánk igazi tanyasi csirkét beszerezni. Ha netán pedig saját csirkéből készülne, akkor bátran belefőzhetjük a belsőségeket (máj, szív, zúza), valamint (kényesebbek most forduljanak el) a fejét is, hiszen a taraja után az egyik legfinomabb része az agya.

Ha elkészült a leves, akkor szedjük ki belőle a húst és a zöldségeket is, majd a levest szűrjük át. Így elkerülhetjük, hogy bezavarosodjon. A kész levest ehetjük grízgaluskával, vagy akár levestésztával is. Mi inkább tésztával szoktuk enni, a grízgaluskát jobban szeretjük a zöldséglevesben. Jó étvágyat kívánok mindenkinek. :-)

Törökmogyorós-csokoládés bonbon

$
0
0
Feleségem nemrégen talált rá a Delimano egyik robotgépének, a Nutribullet turmixgépnek a reklámjára. Rögtön megtetszett neki, mert azt hirdették, hogy a Nutribullet turmixgép erős, jó, megbízható, multifunkciós, és persze könnyen kezelhető. Megmutatta nekem, hogy mit szólok hozzá. A 600 wattos motor nekem rögtön egyféle bizonyíték volt az erőre. Megnéztük a bemutató videót, majd kis költségvetés-elemzés után úgy döntöttünk, hogy megrendeljük. Miután a gép megérkezett, feltettük a konyhaszekrény tetejére a többi robotgép közé, majd pár napra megfeledkeztünk róla (a konyhánkban épp kisebb munkálatok voltak csőtörés miatt)...



Aztán jött az ötlet, hogy mivel úgyis itt van a törökmogyoró szezonja, készíthetnénk valami törökmogyorós finomságot. A mogyorót imádjuk, szóval az adott volt, hogy lesz benne, de mit tegyünk még bele. Ekkor gondoltuk ki, hogy mi lenne, ha valami mogyorókrémre emlékeztető ízű bonbont készítenénk. Nem mogyorókrémeset, mert bár azt szeretjük, de bonbonnak nagyon tömény lenne. Szétnéztünk, mi van itthon, majd nekiálltunk kísérletezni...

Hozzávalók a törökmogyorós-csokoládés bonbonhoz:
- 20 dkg törökmogyoró (nettó súly, tisztítva ennyi)
- 40 dkg jó minőségű tejcsokoládé
- 10 dkg minőségi teavaj
- 1 tubus cukrozott sűrített tej (kb. 170 g)
- 1 tábla fehér csokoládé (bevonáshoz)
- 2 tábla tortabevonó (bevonáshoz)

Törökmogyorós-csokoládés bonbon elkészítése:
A mogyorót meg kell pörkölni kicsit. Ehhez tegyük tepsibe, majd a sütőben nagyjából 15-20 percig pörköljük. Akkor jó, amikor a külső barna héja kezd sötétedni. Ha kész vegyük, ki a sütőből, majd konyharuhában rázogatva dörzsöljük le róla a lehető legtöbb héjat. És ezután jön az igazi kihívás: péppé kell őrölni a mogyorót. Ez elsőre egyszerűnek hangzik, de olajos mag lévén a mogyoró őrléskör masszává válik, és csak a kellően erős robotgépek birkóznak meg vele...



És ekkor vettük le először a polcról a Delimano Nutribullet turmixgépét, hiszen az úgy hirdette magát, hogy a 600 wattos motorjának, valamint speciális késeinek köszönhetően megbirkózik az olajos magvakkal is. Mi pedig nem sajnáltuk a gépet, beleöntöttük az összes mogyorót, majd adig nyomtuk, míg tényleg teljesen krémesre nem darálta. Elégedettek voltunk, mert emlékszem, próbálkoztunk már máskor is (diót, mandulát őrölni) csonthéjasok őrlésével robotgépben, de eddig ez a legjobb eredmény. Teljesen krémes lett, alig maradtak benne 1 mm-nél nagyobb mogyoró darabkák. És ami a legjobb, a Nutribullet turmixgép eközben egyetlen jelét nem mutatta annak, hogy ez neki kihívás lenne. Nem melegedett, nem adott ki fura hangokat, nem szagosodott, nem recsegett-ropogott (nem bántuk meg, hogy megvettük). Egy szóval, úgy nézett ki, tudja, mi a dolga. :-)

Na de ennyit az áradozásról, hiszen itt igazából a recepté kéne hogy legyen a főszerep (csak utánam :P). Szóval, ha megőröltük a mogyorót, akkor hagyjuk benne egyelőre a turmixgépben. Vegyünk elő egy lábast, tegyük bele a darabokra tördelt csokoládét, a teavajat, majd gőz fölött olvasszuk fel őket, hogy egy homogén csokikrémet alkossanak, majd végül nyomjuk bele az egész tubus sűrített tejet. Kevergetés közben adjuk hozzá a pépesre darált mogyorót, majd amikor sikerült teljesen összekeverni, akkor az egészet öntsük vissza a turmixgépbe.

És most jön a lényeg. Eddig ez nagyon hasonlít a mogyorókrém elkészítéséhez, de mi nem érjük be ennyivel. A turmixgépben az egészet addig kell pörgetni, amíg el ki nem válik a masszából a vaj, és a mogyoró olaja. Ez nem kis feladat, mert igen sűrű és ragacsos ez a massza, de a Nutribullet turmixgép itt is helytállt. Amikor már látjuk, hogy a vaj és olaj elegye a masszától elvált, hagyjuk abba a pörgetést. A zsiradékot öntsük le róla (ebből lesz a törökmogyorós vaj, katt. a további infóért). A masszát pedig hagyjuk langyosra hűlni, majd a két kezünk segítségével formáljunk belőle kis (nagyjából 2.5 cm átmérőjű) golyókat, és tegyük egy tálcára, ahol pár óra alatt teljesen megdermednek.

Amikor kellően megszilárdultak a golyók, akkor jöhet a bevonás. Egy lábasban (gőz fölött) olvasszuk fel a tortabevonót egy kicsike olajjal, majd ebbe hempergessük meg a golyókat, és tegyük őket egy tálcára száradni. Amikor az összes kész, olvasszuk fel a fehér csokit is, majd amikor felolvadt, mártsunk bele egy kanalat, és azt gyorsan mozgatva a golyók felett húzzunk rá fehér csíkokat a kanálról vékonyan csorgó csokoládéval. Ezt követően újabb száradás jön...



Ha készen van, lehet nassolni. Azonban azt tartsuk szem előtt, hogy bár roppant finom, és egyszerűen abbahagyhatatlan, egyáltalán nem egy fogyókúrás desszert. Tele van csokival, cukorral, szóval mindennel, ami nagyon-nagyon finom, de cseppet sem egészséges. Ugyanakkor mértékkel fogyasztva - már ha ezt lehet mértékkel fogyasztani - biztosan nem árt meg. Állagra omlós, mint a tejkaramella, ízében pedig csokis-mogyorós, valamint enyhén érezhető benne a sűrített tej is...

Mindenkinek kellemes bonbonkészítést és nassolást kívánunk. :-)

Törökmogyorós vaj, ami nem egyenlő a mogyoróvajjal...

$
0
0
A törökmogyoró egy nagyon finom csonthéjas, aminek méltatlanul nincs túl nagy népszerűsége. Pedig nagyon finom, mi legalábbis a feleségemmel nagyon szeretjük. Gondolkodtunk, mit is lehetne belőle készíteni, de a mogyorókrémen kívül túl sok dolog nem jutott eszünkbe. Gondoltuk, legyen akkor mogyorókrém, hiszen azt még házilag úgysem készítettünk, de végül az utolsó pillanatban megváltoztattuk a döntésünket. Hogy miért? Mert mogyorókrém recept ezer van már az interneten, mi pedig valami saját ötletre vágytunk. Gondoltam ekkor egy nagyot, és úgy döntöttem, ugyanazon hozzávalókból rögtön két receptet is alkotunk.



Az egyik a napokban bemutatott törökmogyorós-csokoládés bonbon, a másik pedig az abból visszamaradt zsiradék, a törökmogyorós vaj, amely rendkívül finom kiegészítője lehet a reggeli kalácsnak. Tulajdonképpen ez nem is önálló recept, hiszen plusz hozzávalókat már nem tartalmaz. Amiért mégis külön posztot szentelünk neki, az a felhasználási módja. Hiszen a bonbon egy édesség, alapvetően nassolásra való, míg a mogyorós vaj a reggeli étkezés tápanyagokban gazdag kiegészítője. Ez alapvetően egy nagyon finom "kence", illata pedig önmagáért beszél. Ízében a vajra emlékeztet enyhe mogyorós-tejes ízzel, míg illata teljes egészében a pirított törökmogyorót idézi.

Hozzávalók a törökmogyorós vajhoz:
E tekintetben lásd az alábbi receptet: Törökmogyorós-csokoládés bonbon

Törökmogyorós vaj elkészítése:
A fenti linken látható bonbonokból kivált vaj/növényi olaj keverékét öntsük egy jól zárható tiszta üvegbe (apró lyukú szűrőn keresztül), majd hagyjuk megszilárdulni. Ezt követően tároljuk hűtőben.



Azt azonban tudni kell az elkészítésével kapcsolatban, hogy nagy teljesítményű, erős robotgép szükségeltetik hozzá, mert a mogyorós masszát nem minden gép tudja forgatni. Mi erre a célra a nemrégiben rendelt Delimano Nutribullet turmixgépét használtuk, amelyet nemrégen rendeltünk, mert megtetszett, amit írtak róla: "600 Wattos motor, Pépesíti a magvakat: a dió, lenmag, kesudió, mogyoró, mandula és az olajos magvak 40-60 %-ban energiát adó telítetlen zsírsavakat tartalmaznak, valamint kiemelkedő növényi fehérjeforrások. Így a vegetáriánusok számára, illetve kiemelkedő fehérjeigény esetén (pl. aktív sport) kifejezetten ajánlott a fogyasztásuk. Magas a magnézium-, kálium-, kálcium-, mangán-, cink-, vastartalmuk, így a vérnyomás szabályozásában is segíthetnek."



És való igaz, könnyedén péppé őrölte a mogyorót, mint a mellékelt képek is mutatják. Ezért bátran mondhatjuk, a Delimano Nutribullet turmixgépe megérte az árát, mert eddig jelesre vizsgázott nálunk...

Fontos! Ez a recept nem egyenlő az amerikaiak által annyira kedvelt csemege, a mogyoróvaj receptjével. A mogyoróvaj ugyanis nem más, mint a pörkölt földimogyoró pépesített változata, azaz a selymes állagúra darált pörkölt földimogyoró. Ez a recept pedig, mint fentebb látható, egészen más.

Banános sztracsatella torta

$
0
0
Ma ünnepeljük a fiúnk két éves születésnapját. :-) Sokat gondolkodtam rajta, milyen tortát süssek neki, és végül erre esett a választásom. Az egy éves szülinapján túrótorta készült, azt is imádta. Szerencsére szereti a gyümölcsöket, a zöldségeket, az édeseket, a sósakat, a savanyút, a tejtermékeket... úgyhogy könnyű dolgunk van etetés terén. "Kis" mindenevő a maga 94 centijével. :-)



A receptet dupla adagra írtam át, így egy 32 centis tortaformába való. Ha valaki kisebb tortát akar, felezze a hozzávalókat a tésztánál, és a krémnél is.

Hozzávalók a tésztához:
- 40 dkg liszt
- 1 csomag sütőpor
- 6 tojás
- 30 dkg ráma margarin
- 25 dkg cukor
- 2 dl tej

Hozzávalók a krémhez:
- 2 tasak banános pudingpor (ha nincs, jó a vaníliás pudingpor is)
- cukor a puding főzéséhez
- 1 liter banánlé (Lidl-ben biztosan kapható)
- 1 liter habtejszín
- 30 dkg reszelt csoki
- 2 kg banán
- 4 evőkanál citromlé
- porcukor a tejszínhab édesítéséhez (ízlés szerint)
- 5 csomag habfixáló

Banános sztracsatella torta elkészítése:
A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Sütőpapírral kibéleljük a 32 centis kapcsos tortaformát. A lisztet összekeverjük a sütőporral. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjét kemény habbá verjük. A margarint krémesre keverjük a cukorral, beledolgozzuk a tojások sárgáját, a tejet, majd beleforgatjuk a tojáshabot, és a lisztes keveréket is. A tésztát a formába simítjuk, és sütőben 40-45 percig (tűpróbáig) sütjük. Majd kivesszük a sütőből, rácsra borítjuk, és hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, három lapra vágjuk.

A krémhez a pudingport ízlés szerinti cukorral (én a 2 csomaghoz 6 evőkanál cukrot tettem), és a banánlével megfőzzük, és hagyjuk kihűlni (néha keverjük meg, hogy ne bőrösödjön a teteje). A tejszínt kemény habbá verjük a porcukorral, és a habfixálók segítségével. Ebbe szórjuk a reszelt csokit, és óvatosan belekeverjük. Majd mindezt összedolgozzuk a kihűlt pudinggal.

A banánokat meghámozzuk, Kb. 3 centi hosszú karikákra vágjuk, megcsepegtetjük citromlével. Az alsó tortalapot kirakjuk a banánkarikákkal úgy, hogy maradjon köztük nagyjából két centi. Erre rakjuk rá a krém harmadát. Oszlassuk el a krémet úgy, hogy a banánkarikák között is megteljen a krémmel. Ezután rakjuk rá a következő tortalapot. Ismételjük meg az egészet banánkarikák, és krém. Végül tegyük rá a tetejét, és az egész tortát vonjuk be a maradék krémmel. Ha egy kicsi krémet hagyunk a végére, akkor tudjuk még díszíteni a torta tetejét is. Tetszés szerint reszelt csoki, vagy csokiforgács mehet még a tortára.

Jó nassolást! :-)

Kinyomós sütemény csokoládéba mártva

$
0
0
Régen sütöttem utoljára. A várandósság teljesen elviszi az összes erőmet - ha pedig mégis maradna egy kicsi, akkor itt az én örökmozgó, nyüzsgő, energiabomba fiam, aki nem hagy kihasználatlan pillanatot az életemben. :-) Szóval kb. két hónapja nem sütöttem semmit. A család megértő, de azért halkan megjegyezték minden héten, hogy hiányzik a süti. Azt hiszem, igazuk van, úgyhogy nagy örömükre nekiálltam nasit készíteni.



Kekszfélére gondoltam, és ez jutott eszembe. A két éves fiam boldogan majszolja - az apjáról nem is beszélve. :-)

A recept az aprósütemények könnyen és gyorsan című könyvből van.

Hozzávalók a kinyomós sütemény:
- 22 dkg puha vaj
- 9 dkg porcukor
- csipetnyi só
- 1 teáskanál reszelt citromhéj
- 1 vaníliarúd kikapart belseje
- 1 tojás
- 30 dkg liszt
- 10 dkg étcsokoládé

Kinyomós sütemény elkészítése:
Az étcsokoládé kivételével minden hozzávalót dolgozzunk össze kevert tésztává. Töltsük csillagvégű habzsákba, és készítsünk köröket sütőpapírral bélelt tepsibe. Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 12 perc alatt süssük világossárgára. Az étcsokit olvasszuk fel kevés olajjal, és a kihűlt karikákat mártsuk bele a csokiba. Utána hagyjuk megszáradni.

Köménymagos sós rúd

$
0
0
A férjem kedvenc sós süteménye. Mégis, eddig valahogy kimaradt. Pedig mióta kéri, hogy süssünk ilyet! Most jönnek az ünnepek - gondoltam - remek alkalom arra, hogy meglepjem az ötlettel, miszerint ma köménymagos sós rudakat sütünk. :-) A tésztát pillanatok alatt össze lehet állítani, s miután pihent a hűtőben, utána nagyon gyorsan kisül. Mi a két órás tésztapihentetés alatt sem tétlenkedtünk, kinyomós sütit készítettünk a karácsonyi lázban. Holnap pedig a mézes puszedli lesz porondon. :-)



De akkor jöjjön a köménymagos sós rúd receptje (forrás: Pasch Julianna, Jámbor Mariann - Csábító házi sütemények):

Hozzávalók a köménymagos sós rúdhoz:
- 50 dkg liszt
- 25 dkg margarin
- 1 evőkanál só
- 2 dl tejföl

A tetejére:
- 1 tojás
- köménymag

Köménymagos sós rúd elkészítése:
A hozzávalókat gyorsan összegyúrjuk, és 2 órára hűtőszekrénybe tesszük. Ezután fél centi vastagságúra kinyújtjuk, a tetejét megkenjük tojássárgával, megszórjuk köménymaggal, , és derelyevágóval csíkokra vágjuk. Előmelegített sütőben 10-15 perc alatt megsütjük. :-)

Mézes puszedli, az elengedhetetlen karácsonyi sütemény

$
0
0
Közeledik a karácsony, így kicsiny konyhánkban beindult a sütigyár. Muszáj is, mert annyi mindent terveztünk az ünnepekre, hogy muszáj jó előre elkészíteni, amit csak lehet. És a mesésen finom mézes puszedlit bizony lehet, mert ha jól záró dobozban tároljuk, akkor egy hét pihenő csak előnyére válik... már ha kibírja a család, hogy ne menjen neki azonnal :p



Hiszen a mézes puszedli is egy olyan nassolnivaló, amit szeretünk. De ki ne szeretné? Finom, omlós, puha. Karácsony közeledtével pedig elengedhetetlen "kellék". És tényleg az, mert mióta elkészült, vasvillás őrökkel kell védeni a férjemtől és a két éves fiamtól, hogy fel ne falják. Szóval, a mézes puszedli egy jó dolog, a mézes puszedli egy finom dolog... a receptet itt találtam, remélem, nektek is kedvetekre lesz. :-)

Hozzávalók a mézes puszedlihez:
- 3 tojás sárgája
- 12,5 dkg margarin
- 12,5 dkg méz
- 1 citrom
- 1 narancs reszelt héja
- 20 dkg porcukor
- fél csomag sütőpor
- 45 dkg finomliszt
- 4 evőkanál tejföl
- fél teáskanál őrölt fahéj
- fél teáskanál őrölt szegfűszeg
- fél teáskanál őrölt gyömbér

Hozáávalók a mázhoz:
- 25 dkg porcukor
- 3 tojás fehérje

Mézes puszedli elkészítése:
A margarint és a mézet olvasszuk fel. A tojások sárgáját keverjük össze a porcukorral, a citrom és a narancs reszelt héjával, illetve a fél citrom levével, és a tejföllel. Ezt a masszát a margarinnal összeolvasztott mézhez adjuk, majd ezt követően jó alaposan elkeverjük. A lisztet, a sütőport, és a fűszereket összevegyítjük, és ezt is a masszához adjuk. Jól összedolgozzuk, és egy éjszakára frissen tartó fóliába (folpack) csomagolva hűtőbe tesszük.



Másnap kissé összegyúrjuk, és négy rudat formálunk belőle. Egy rudat 8-10 darabra vágunk, egyenként gömbölyítjük, majd sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és picit lenyomjuk. 160 fokon 10-12 percig sütjük.

A mázhoz a három tojásfehérjét felverjük a porcukorral, beleforgatjuk a puszedliket, és rácsra téve 100 fokos sütőben megszárítjuk.

Mascarpone házilag tejszínből, avagy az isteni házi krémsajt II.

$
0
0
Korábban már készítettünk házi mascarpone-t, akkor az olcsóbb kivitellel kezdtük: vettünk egy nagy vödör tejfölt, és azt csepegtettük le. Állagra tökéletes mascarpone lett belőle házilag, de ízében kissé savanykás volt, hiszen a tejföl savanyított tejtermék. Akkor kaptunk érte rendesen, hogy hogyan merészeljük erre azt mondani, hogy mascarpone, pedig most is állítom, sokkal jobb, finomabb volt, mint a bolti vackok. Mindezek ellenére ígéretet tettünk rá, hogy elkészítjük majd az igazi mascarpone-t is, ami nem más, mint a savótól megszabadított tejszín.



Most jött el az ideje, hogy veletek is megosszuk az eredményt. Ízében sokkal édesebb, krémesebb, mint a tejfölből készült házi mascarpone. De az még hagyján, hogy annál édesebb, krémesebb, de örömmel jelenthetjük ki, hogy a boltban kapható mascarpone változatoknál is sokkal jobb, finomabb. És nem mellesleg olcsóbb is!

A mascarpone szarvasmarha eredetű tejszínből préselés nélkül készült, túró állagú, sótlan, nyers olasz friss sajt. Fehér színű, krémes, héjatlan. Általában nem önmagában, saját ízéért fogyasztják, hanem más, édes vagy sós, átütő ízű adalékokat hozzákeverve: desszertek alapanyaga – világszerte ismertté a tiramisu tette –, vagy kék nemespenészes lágysajttal szendvicseken feltét. Zsírtartalma a szárazanyag 50-55%-a. Puha állaga miatt csak olyan műanyag pohárban hozható kereskedelmi forgalomba, mint a tejfel vagy a vajkrémek. Lombardiából származik, házilag télen fejt tejből készítették.

Hozzávalók a házi mascarponéhoz:
- 800 ml 30%-os habtejszín (növényi eredetű nem jó!)
- fél citrom leve

Néhány szó az ár/érték arányról:
Igen, igazad van, amikor azt gondolod, hogy ennyi tejszín egy kisebb vagyon, és hogy lesz ez a végére olcsóbb, mint a bolti változat. Először is bolti változat alatt a márkásabb fajtákat értjük Nem "T" saját márkás olcsó szemetét. A márkásabb mascarpone-k kilóra számított ára 2500-3000 forint között mozog. Mi az Aldi saját márkás tejszínjét vettük. Nem növényi alapú szemetet (mert az sosem volt, és sosem lesz tejtermék, lévén a tej állati eredetű, növényi tej nincs, így növényi eredetű tejszín sem létezik!), hanem igazi, állati eredetű, 30%-os tejszínt. 200 ml-es narancssárga dobozos kiszerelésben kapható, ára pedig 170 forint körül mozog. Mi ebből négyet (800 ml) használtunk, ennek ára 680 forint körül mozog. Ehhez már csak a fél citrom jön hozzá, tehát maximum 700 forintból megvan. Ebből a mennyiségből csepegtetés után 435 gramm mascarpone lett. Röpke számítás után azonnal látható, hogy ennek a kilós ára 1600 forint körül mozog, ami jelentősen olcsóbb a bolti, márkás mascarpone áraknál. És garantáltan finomabb, krémesebb, édesebb...

Házi mascarpone elkészítése:
A tejszínt öntsük egy lábasba, és melegítsük fel. Szándékosan írtam azt, hogy melegítsük, mert felforralni nem kell. Valahogy el kell találni, hogy akkor zárjuk el alatta a lángot, amikor már épp forrt volna. Akinek van ehhez való hőmérője, az belőheti ezt valahol 85-88 fok körüli értékre. Amint levettük a tűzről, facsarjuk a forró tejszínbe a citrom levét (érdemes leszűrni a citrom levét, hogy rostok ne kerüljenek bele). Ezt követően kevergessük, amíg szépen el nem kezd besűrűsödni, majd tegyük félre, és hagyjuk szoba hőmérsékletűre hűlni.



Ekkor öntsük egy sűrű szövésű textilbe, majd lógassuk fel valahova, hogy a savó szépen lassan (közel 36-40 óra alatt) kicsepegjen belőle. Ami ezután a textilben marad, a jó sűrű, édes, krémes házi mascarpone. Mindenkinek kellemes mascarpone készítést kívánunk. Felhasználást tekintve ugyanaz, mint a bolti, mehet bármibe. Eltarthatósága néhány hét hűtőben.

Mascarponés csokoládétorta sütés nélkül

$
0
0
Házi mascarponét készítettünk tejszínből, és eljött a felhasználás ideje. Ezt a receptet az egyik receptújságból vágtam ki még valamikor régen, és most úgy gondoltam, itt az ideje, hogy kipróbáljuk. A recept egy 20 cm-es tortaformához írta a mennyiségeket, de nekem jelenleg csak egy 26 cm-es tortaformám van, ezért jóval vékonyabbra sikerült a süti.



Ez azonban nem is volt baj, mert bár nagyon finom lett, de ha dupla ennyi a krém az alapon, akkor biztosan nem bírtuk volna megenni. Nagyon csokis, nagyon édes. :-) Aki édesszájú, annak ez a torta biztosan ízleni fog.

Hozzávalók a tésztához:
- 15 db babapiskóta
- 1-2 evőkanál kakaópor
- 8 dkg margarin
- annyi tej, amennyit felvesz

Hozzávalók a krémhez:
- 10 dkg 40% kakaótartalmú csokoládé
- 15 dkg (házi) mascarpone
- 2 csomag vaníliás cukor
- 1 evőkanál porcukor
- 2 dl habtejszín (30%, nem növényi eredetű)
- 1 csomag habfixáló
- csokoládéforgács a süti tetejére

A tortalaphoz a babapiskótát szétmorzsoljuk, hozzáadjuk a felolvasztott margarint, és a kakaóport. Jól összekeverjük. Ha a tészta túl száraz lenne, annyi tejet adunk hozzá, amennyitől összeáll. Ezt a masszát sütőpapírral bélelt tortaformába nyomkodjuk. Körülbelül 20 percre a hűtőszekrénybe helyezzük, s közben elkészítjük a krémet.



A mascarponét kikeverjük a porcukorral és a vaníliás cukorral. A csokoládét gőz fölött megolvasztjuk, majd folyósra kihűtjük, és a mascarponéhoz keverjük. A tejszínt kemény habbá verjük a habfixálóval, majd apránként a csokoládés krémhez keverjük.

A hűtőből kivesszük a piskótás alapot, és egyenletesen rákenjük a csokoládés-habos krémet. A tetejét megszórjuk csokoládéforgáccsal. Aztán 2 órára hűtőszekrénybe tesszük, hogy jól lehűljön.

Jó nassolást kívánunk! :-)

Csirkemell sajtmártással, spagettiágyon

$
0
0
Szeretjük a csirkemellet, a spagettit, és persze hogy a sajtot is. Ezt a receptet még valamikor régen, egy receptbeküldő újságból vágtam ki, de valahogy sosem került sor az elkészítésére. Egészen idáig. Ma valami gyorsat, laktatót, finomat szerettünk volna, és pont ott hűsölt a hűtőszekrény polcán - a negyed kilónyi trappista sajt mellett - egy fél kiló csirkemell is. Ekkor ugrott be, hogy mintha a múltkor találkoztam volna a receptes mappámban valamivel, amihez pont ezek kellenek...



Fellapozva hamar meg is találtam, majd döntöttem, hogy ez lesz ma az ebéd. El is készítettük, majd amikor megkóstoltuk, azon gondolkodtunk, miért is nem készítettük ezt el korábban? Annyira finom, hogy arra nincsenek szavak... csak ajánlani tudom mindenkinek az elkészítését.

Csirkemell sajtmártással, spagettiágyon hozzávalói:
- 50 dkg filézett csirkemell
- 25 dkg spagetti tészta
- 1 doboz kukoricakonzerv
- kevés étolaj
- konyhasó
- őrölt bors
- házi ételízesítő
- 10 dkg reszelt trappista sajt a tetejére

A sajtmártás hozzávalói:
- 4 dkg margarin
- 4 csapott evőkanál liszt
- 6 dl tej
- őrölt szerecsendió
- konyhasó
- 10 dkg reszelt trappista sajt

A csirkemellet kis kockákra vágjuk, és kevés olajon fehéredésig sütjük, aztán annyi vizet öntünk alá, amennyi a húst éppen ellepi.Fűszerezzük sóval, borssal, ételízesítővel, majd puhára pároljuk. Ezután hozzáadjuk a kukoricakonzervet, és pár percig még együtt pároljuk. Olajos, sós vízben kifőzzük a spagettitésztát, és leszűrjük. 4 dkg margarint felolvasztunk, beleteszünk 4 csapott evőkanál lisztet, és pár percig lassú tűzön kevergetjük. Felöntjük 6 dl tejjel, ízesítjük sóval, őrölt szerecsendióval. Ha besűrűsödött, belekeverünk 10 dkg reszelt sajtot. Ezt a sajtmártást ráöntjük a kukoricás húsra, és összekeverjük. Egy kb. 35*27 cm-es tepsi alján elsimítjuk a spagettit, a sajtmártásos húst rákanalazzuk, hogy mindenütt befedje, reszelt sajttal megszórjuk a tetejét, és sütőben ráolvasztjuk.



Jó étvágyat kívánunk ehhez a mennyi finomsághoz! :-)


Tejbegríz, az örök klasszikus...

$
0
0
A tejbegríz egy olyan étel, amit nem lehet elrontani. Pillanatok alatt elkészül, nem kell hozzá sok alapanyag, és gyorsan csillapítja az éhséget. A fiam imádja, ha minden második nap ezt kellene ennie, azt sem bánná. :-)



Ma ez készült nálunk. Gondoltam - egyszerűsége ellenére -, hogy helyet kaphatna ez is a blogban, hiszen ez egy örök klasszikus.

Hozzávaló 3-4 adaghoz:
- 1 l tej
- 1,5-2 dl gríz (búzadara)
- 2 evőkanál kristálycukor
- 1 csomag vaníliás cukor

A hideg tejbe belerakjuk a cukrot és a vaníliás cukrot, majd odatesszük főni. Amikor felforr, takarékéra vesszük, hozzáadjuk a grízet. Közben kevergetjük, hogy ne legye darabos. Amikor úgy látjuk, állagra jó, levesszük a tűzről. Ízlés dolga, kinek mi számít jó állagnak. Van, aki lágyabban szereti - úgymond folyósabban -, más meg sűrűbbre főzi. Ehhez a gríz mennyiségével kell "játszani". Ha folyósabb tejbegrízt szeretnénk, akkor kevesebb grízt adjunk hozzá a tejhez. Ha viszont azt szeretjük, ha sűrű, és a kanál megáll benne, akkor több gríz kell hozzá. Amikor elértük a kívánt állagot, tálkákba öntjük, majd megszórjuk kakaóporral, avagy fahéjjal - ki hogyan szereti. Jó étvágyat hozzá. :-)

Vajbabfőzelék krumplival és pirított csirkemell kockákkal

$
0
0
Ez is az egyszerűen, gyorsan elkészíthető ételek közé tartozik. Körülbelül egy óra alatt megvan mindennel együtt.



Szóval, ha éppen nincs több időnk, és a család már nem bírna ki egy hosszabb főzőcskézést, akkor ez egy tuti recept. Nálunk havonta egyszer biztosan elkészül. :-)

Hozzávalók a vajbabfőzelékhez:
- 5-6 darab közepes nagyságú krumpli
- 1 kg sárga hüvelyű bab (vajbab)
- 1 fokhagymagerezd vagy egy kicsi házi fokhagymakrém
- őrölt köménymag
- konyhasó
- 1 kis pohár tejföl
- 1 evőkanál liszt
- picike pirosarany vagy házi pirospaprika

A krumplikat megpucoljuk, megmossuk, és kockákra vágjuk. Annyi vízzel, amennyi ellepi, odatesszük főni. Megsózzuk. Amikor félig megfőtt, hozzáadjuk az 1 kg sárgababot, és felöntjük még egy kevés vízzel. Hozzáreszeljük a fokhagymagerezdet, adunk hozzá őrölt köményt. Amikor mindez összefőtt, a tejfölt kikeverjük a liszttel, teszünk hozzá pár kanál levet az ételből, összekeverjük, aztán hozzáöntjük a főzelékhez. Kevergetjük egy kicsit, ha kell még, akkor sózzuk. Mikor jónak ítéljük, levesszük a tűzről, és tálaljuk.

Aki szereti, így a végére meghintheti egy kevés szárított kaporral is. Mi most pirított csirkemellel ettük, de lehet hozzá tükörtojást, vagy sült virslit készíteni. Mindenhogyan finom. :-)

Ferdinánd tekercs

$
0
0
Régi kedvenc, mégis ritkán készítjük. Most azonban eszembe jutott, hogy talán ez lehetne ma a nassolni való. Nem tévedtem nagyot, pillanatok alatt elfogyott. :-)



Hozzávalók a Ferdinánd tekercshez:
- 35 dkg liszt
- 2 tojássárgája
- 3 dkg élesztő
- 1 kockacukor
- 3 dkg porcukor
- 0,5 dl tej
- diónyi vaj
- pici só

A tetejére:
- 1 tojássárgája
- 0,5 dl cukrozott tej

A töltelékhez:
- 10 dkg vaj
- 10 dkg porcukor
- 2 vaníliás cukor

Az élesztőt a meglangyosított tejjel felfuttatjuk. A lisztet a vajjal, a cukorral, a tojássárgákkal, csipetnyi sóval, és az élesztős tejjel összedolgozzuk. Ha kell még, annyi tejet öntünk hozzá, hogy puha tésztát kapjunk
Lisztezett deszkán 2-3 mm vastagságúra nyújtjuk, és vékonyan megkenjük a töltelékkel, amely úgy készül, hogy a vajat a porcukorral és a vaníliás cukrokkal habosra keverjük.
A tésztát rétesszerűen feltekerjük, éles késsel óvatosan ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, és kivajazott, lisztezett, viszonylag magas falú tepsibe tesszük. Tetejét rögtön megkenjük felvert tojássárgával, és egy órát kelesztjük
Előmelegített sütőben, 200-220 fokon aranybarnára sütjük. A sütőből kivéve megkenjük a cukrozott tejjel, és még 1-2 percre visszatesszük.
Amikor kész, kivesszük a sütőből, és kifordítjuk a tepsiből.

Jókai bableves

$
0
0
Nagyon régóta készülök elkészíteni a Jókai bablevest, de egy örökmozgó kétéves kisfiú mellett valahogy lehetetlennek tűnt ez a küldetés. Mert azért valljuk be, nem a leggyorsabban elkészíthető ételek közé tartozik - sőt! - még akkor is, ha van kukta a háznál, és abban fő meg a csülök és a bab.



De a férjem addig-addig kérlelt, mert hogy annak idején neki ez volt a kedvenc levese, és hogy ő ezt mennyire szerette... végül rábólintottam, hogy oké, vágjunk bele - igaz, immár két gyerek mellett. Nekünk kettőnknek(!) a fél napunk ráment a főzésre, de lehet, hogy akinek már iskoláskorú, vagy attól is idősebb gyerekei vannak, annak talán sikerül két óra alatt megfőznie ezt az - amúgy - nagyon ízletes, bőséges levest.  :-) Aki pedig szereti a húst hússal enni, annak ez a tökéletes leves, mert ebben aztán van hús rendesen. :-)

Hozzávalók a jókai bableveshez:
- 1 kg füstölt sertéscsülök
- 30 dkg tarkabab
- 10 dkg paprikás füstölt kolbász
- 15 dkg fehérrépa
- 15 dkg sárgarépa
- 2 gerezd fokhagyma (vagy 1 mokkáskanál házi fokhagymakrém)
- 2 babérlevél
- 8-10 szem bors
- 1 evőkanál olaj
- 3 dkg liszt
- 1 közepes fej hagyma (vagy 1 mokkáskanál házi vöröshagymakrém)
- 1 mokkáskanál pirospaprika
- 2 dl tejföl
- konyhasó
- ecet

Előző este langyos vízbe áztatjuk a csülköt, és a babot. Másnap annyi vízben, hogy ellepje, főni tesszük a csülköt. Én ezt kuktával oldottam meg. Miután félig megfőtt, kivettem, leszedtem a húst a csontról, és félretettem. A babot beletettem a kuktába, és azt is megfőztem félig. Ezután egy nagy lábasba beleöntöttem a félig megfőtt babot levével együtt, majd a csülköt, a babérlevelet, a borsot, a fokhagymakrémet, a karikákra vágott répaféléket, és a felkarikázott kolbászt is hozzátettem, s mindezt puhára főztem.

Utána rántást készítettem. A lisztet egy kis olajon meg kell pirítani, hozzáadni a vöröshagymakrémet, majd a tűzről levéve a pirospaprikát is. Felönteni 3-4 dl vízzel, és beletenni a levesbe.

A tejfölt kikeverjük egy kevés forró levessel, és azt is beleöntjük a levesbe, majd sózzuk, s ízesítjük ecettel. Tálaláskor tejfölt tehetünk a tetejére.

Csipetkét is rakhatunk bele, ami 10 dkg lisztből, 1 tojásból, és kevés sóból készül. Nálunk a csipetke most kimaradt.

Jó étvágyat kívánunk ehhez az igazán tartalmas leveshez! :-)

Csirkemelles, gombás, paradicsomos tészta

$
0
0
Tegnap félúton, sütés közben kifogyott a gázpalack. Még jó, hogy annyira rendes, aranyszívű szomszédunk van, hogy megengedte, használjuk a sütőjét, és süssünk nála. Pedig nem két percről volt szó, mert tegnap két tepsi gyros pizza, plusz meggyes piskóta készült. Így azonban nem kellett kukába dobni az ételt, és ma reggelre el is fogyott minden. Ezúton is köszönjük szépen a szomszédnak a segítségét - az éhínségtől mentett meg! :-D Ma sikerült feltöltetni a palackot, és a férjem első mondata - miután visszahelyezte a tele palackot a helyére -, hogy: "Na, most már főzhetsz valamit! :-)" Milyen jó is nekem... :-)



De komolyan vettem a felszólítást - meg amúgy is kedveskedni akartam a férjemnek... mert megérdemli. :-) Így elővettem a receptes füzetemet, és elkezdtem lapozgatni, hátha találok benne valami olyat, amihez minden van itthon, és nem kell boltba rohangálni. Szerencsével jártam, mert pár lapozás után megtaláltam ezt a receptet, s azonnal neki is álltam. A fiam nehezen bírta kivárni azt a 40 percet, míg elkészült az ebéd, de szerintem nem bánta meg, mert az összes ételt megette a tányérról, és utána nem kellett órákig ringatni, percek alatt elaludt. Ha tele a pocak... :-) A férjem is örült, és jóízűen ette ezt a csirkemelles, gombás, paradicsomos tésztát. (Persze, ezt csak azután engedtem meg neki, hogy lefényképezte. :-) )

A délutáni nasi pedig csokis-kókuszos-babapiskótás puding volt tejszínhabbal, csokoládéforgáccsal. De jöjjön a recept, hogy te is el tudd készíteni! (Én legközelebb dupla adagot készítek, mert ez azonnal elfogyott.)

Hozzávalók:
- 25 dkg csirkemell
- 25 dkg csiperkegomba
- 1 kisebb fej vöröshagyma (vagy 1 teáskanál házi vöröshagymakrém)
- 2 közepes paradicsom
- 3 dkg vaj
- 3 evőkanál olívaolaj
- konyhasó
- őrölt bors
- 2 dl főzőtejszín
- bazsalikom
- 25 dkg tészta
- reszelt trappista sajt
- petrezselyem

A csirkemellet kisebb kockákra, a megtisztított gombát közepesen vastag szeletekre, a hagymát finomra vágjuk. A paradicsomok tetejét bevágjuk kicsit, majd néhány percre forrásban lévő vízbe rakjuk, aztán kivesszük, és ahol bemetszettük, ott késsel megfogjuk, és könnyen lehúzzuk a héját. Ezután apró kockákra vágjuk.

A vajat felolvasztjuk az olajjal egy serpenyőben, hozzáadjuk a hagymát, a gombát, a csirkemell kockákat, és pár percig sütjük. Sózzuk, borsozzuk, beletesszük a paradicsomkockákat is, majd összefőzzük az egészet. Ráöntjük a tejszínt, fűszerezzük bazsalikommal, és felforraljuk.

A főtt tészta tetejére halmozunk belőle, megszórjuk reszelt sajttal, egy kis petrezselyemmel, és tálaljuk.

Jó átvágyat! :-)
Viewing all 139 articles
Browse latest View live