Quantcast
Channel: Ezt fald fel!
Viewing all 139 articles
Browse latest View live

Meggyszörp télire tartósítószer nélkül – házi meggyszörp

$
0
0
A minap itt jártak a feleségem szülei, és hoztak nekünk egy szép adag meggyet (közel 16 kg), amelynek egyik részéből a jelen poszt alanyát képező házi meggyszörp lett, másik részéből pedig oda van téve tíz liter meggybor (recept is lesz, ha elkészül). Az idei nyár a házi szörpkészítés jegyében telik nálunk, ugyanis gyermekünk elérte azt a kort, hogy imádja a szörpöket - persze mi sem vetjük meg a jóféle házi szörpöt -, és ha már el tudjuk készíteni mi magunk, akkor miért itatnánk a nagyipari, színezékekkel és mesterséges adalékanyagokkal teletömött vackokkal?



A dolog érdekessége, hogy bár valamikor nagyon régen gyerekkoromban ittam már házi meggyszörpöt, nem nagyon emlékeztem már rá. Boltit persze mi is ittunk néha, és azt a bizonyos "M" betűs szénsavas meggyízű üdítőitalt még többet, mert szeretjük. De higgyétek el, közel nem hozza azt az igazi, intenzív meggy ízt egyik sem, mint egy jó pohár házi meggyszörpből készült frissítő. A lényeg, hogy szódával, vagy buborékos ásványvízzel igyuk. Valahogy buborékmentes vízzel nem ugyanaz...

Hozzávalók a házi meggyszörphöz:
- 5.5 kg meggy
- 3 kg kristálycukor
- 2 l csapvíz
- 10 mokkáskanál citromsav

Meggyszörp elkészítése tartósítószer nélkül:
Az egészet azzal kell kezdeni, hogy alaposan átmossuk a meggyet, eltávolítjuk belőle az esetleg benne maradt szárdarabkákat. Amikor ez megvan, előszedjük a szörpnek szánt üvegeket, és a tartósítószermentes befőzésnél megszokott módon járunk el: alaposan kimossuk az üvegeket mosogatószeres forró vízben, majd átöblögetjük őket, és fejjel lefelé fordítva lecsepegtetjük. Ugyanígy járunk el a kupakokkal is.

Amíg az üvegek csepegnek, vegyünk elő egy lábast, vagy fazekat, amiben szeretnénk a szörpöt főzni. Dobáljuk bele az előzőleg kimagozott meggyet, öntsük nyakon az említett mennyiségű vízzel, majd alaposan törjük össze a meggyet. Ennek legegyszerűbb módja, ha belenyúlunk, és a markunkkal szétnyomjuk a meggyeket a lé alatt. Ahogy egyre több meggyszem roncsolódik szét, úgy alakul a meggylé színe is. Ne ijedjünk meg, hogy megfogja a kezünk, egy alapos kézmosással lejön. És itt jön a kérdésre a válasz: minek a meggyszörpbe víz? Nem lehet anélkül, natúr meggyszörpöt készíteni? De lehetne, de egyrészt szerintem úgy túl tömény lenne az íze, másrészt akkor ahogy nyomjuk szét a meggyet, könnyen előfordulhatna, hogy szétfröcsög, és ha a ruhánkat fogja meg, abból nem biztos, hogy kijön.

Ezt követően jöhet a szörp főzése. Igen, főzzük a szörpöt. Mi mindig főzzük a szörpöt. Hogy miért, arról a  Tények és tévhitek a szörpkészítéssel kapcsolatban... című cikkünkben írtunk bővebben. Szóval, tegyük oda a tűzre a lábast, és lassan melegítsük fel. Még nem kell forralni, csak forrás közeli állapotba hozni, hogy a meleg hatására a szétroncsolt meggyszemekből minél több íz- és illatanyag kioldódjon. Kevergessük így folyamatosan, majd amikor már majdnem forr, szűrjük le egy kis lyukú szűrőn. A visszamaradt gyümölcshús nem sok mindenre jó, de ha még aznap készülünk meggylekvárt is eltenni, akkor éppen abba belefőzhetjük, de egyébként mehet a szemétbe, ha alaposan kinyomkodtuk belőle a lét.



Ha mindent jól csináltunk, akkor az 5.5 kg meggyből és a 2 liter vízből lett legalább 4 liter gyönyörű szép sötétvörös meggylevünk. Hogy a színe a későbbiekben is ilyen csodás maradjon, adni kell hozzá egy kis citromsavat. Ekkor mennyiséghez kell legalább 10 mokkáskanállal, de mivel a citromsav teljesen természetes és veszélytelen anyag, akár többet is adhatunk hozzá, ha savanyúbb szörpöt szeretnénk. Ezt alaposan keverjük el benne, és szinte azonnal látni fogjuk, ahogy felélénkíti az amúgy is gyönyörű színét a meggylének. Ha jól elkevertük, akkor jöhet a cukor. Borítsuk bele, majd tegyük vissza a tűzre, és folyamatos kevergetés mellett forraljuk fel. Forrástól számítva még legalább 15-20 percig főzzük (a tetején képződő habot folyamatosan szedjük le). Itt érdemes arra figyelni, hogy a 3 kg cukor jelentős térfogat növekedést fog okozni. Mi éppen ezért egy 9 literes fazékban főztük. Az elején még olyan nagynak látszott ez az edény ahhoz a relatíve kevéske meggyhez, de a végére szépen felszaporodott...



Ezt követően palackozhatjuk (nekünk 5 db 0.5 literes, és 5 db 0.7 literes szörpös üveg telt meg): forrón töltsük az üvegekbe a szörpöt, majd azonnal zárjuk rá alaposan a kupakot, és száraz dunsztba hagyjuk kihűlni. Így főzve minden tartósítószertől mentesen egészen biztosan eláll legalább egy évig, de akár tovább is. Nálunk azonban biztosan nem kell addig állnia, mert már most megittunk egy üveggel, pedig alig csak pár napja főztük a magunk házi meggyszörpjét...

Mindenkinek kellemes meggyszörp főzést kívánunk! :-)

Csemege uborka télire eltéve – hordós csemege uborka

$
0
0
A feleségemmel mind a ketten imádjuk a házi csemege uborka savanyúságot, és bár minden ahhoz való tudással fel vagyunk vértezve (hű de nagyképű voltam most), ami ahhoz kell, hogy elkészítsük, mégsem készítettünk eddig egyetlen üveggel sem. Hogy miért? Mert a fővárosban élünk, nincs saját kertünk, a piacokon pedig 4-7 centis uborkákat beszerezni szinte lehetetlen, mert a termelő egyszerűen nem szedi le, amíg ilyen pici, csak ha nagyüzemi leadásra szánják.



A piacon inkább a kovászolni való nagyobbacska méret a jellemző, de az meg már túl "öreg" csemege uborka savanyúságnak. Ezért ezt kénytelenek voltunk eddig mindig készen venni. Idén azonban szerencsénk volt, mert az anyósomék hoztak nekünk majdnem 22 kiló 4-7 centis csemege uborkát, ami ugyan kovászolni egyáltalán nem jó, de ahhoz, hogy házi csemege uborka savanyúságot készítsünk belőle a téli hónapokra, kiváló. Ezért elhatároztuk, hogy 2 kg kivételével (ezeket frissen történő elfogyasztásra szántuk) az egészből házi csemege uborka savanyúság lesz.

Elő is kotortam a 30 literes, csatos tetejű műanyag hordónkat, amiben savanyú káposztát szoktunk készíteni, és nekiálltunk az uborka feldolgozásának, ami sokkal nagyobb munka, mint azt bárki gondolná. :-)

Hozzávalók a hordós házi csemegeuborkához:
- 20 kg csemege uborka (4-7 cm)
- 14 liter víz
- 1.5 liter ételecet (10%)
- 27 evőkanál kristálycukor
- 9 evőkanál konyhasó
- 20 db babérlevél
- 15 g koriander mag
- 50 g mustármag
- 20 g egész bors
- 1.3 csomag nátrium benzoát
- 3 csapott mokkáskanál borkén
- legalább 6 csokor kapor

Hordós csemegeuborka elkészítése:
Az egész azzal kezdődik (mi 2015.06.27-én kezdtük el), hogy az uborkákat folyó víz alatt egy körömkefével, vagy egy tiszta, eddig még nem használt dörzsis mosogatószivacs segítségével megtisztítjuk, majd az üres hordóba dobáljuk (nem kell sem bevagdosni, sem a végeit levágni, az ecetes lé át fogja járni a zsenge uborkákat anélkül is). Na ez a munka legnehezebb része (bár az utána következő takarítás sem épp a háziasszonyok legősibb vágyálma). Ezt követően kell elkészíteni a felöntőlét. Általában igaz, hogy az uborka súlyára mért mennyiség 2/3-a kell vízből literben számolva, azaz (20 / 3) * 2 = 13.33 liter víz. Én 14 literre kerekítettem, amiből nagyjából tíz liternyit rögtön a hordóba borítottam, négy litert pedig egy lábasba öntöttem, elkevertem benne a konyhasót és a kristálycukrot, míg teljesen fel nem oldódtak, majd végül ez is a hordóban fejezte be pályafutását. Hozzáadtam a fűszereket (ezek mennyisége csak irányadó, mindenki kedvére módosíthat rajta, hiszen van aki borsosabban szereti, van, ki kaprosabban, és van aki azért van oda, ha jobban érvényesül a babérlevél íze, szóval csak bátran kísérletezzünk), majd egy nagy fakanállal jól elkevertem a hordóban. Nem mondom, hogy könnyű munka az uborkával teli hordóban kevergetni a dolgokat, de megoldható. Amikor ez megvan, jöhet az a rész, amiért majd sokan szívgörcsöt kapnak a bejegyzést olvasva... a tartósítószer!

Igen, mi is ellene vagyunk, és ha kisebb mennyiségben készítettük volna, és üvegekbe, akkor biztosan a befőzés szabályainak betartása mellett tartósítószermentesen készítettük volna el, de ez túl nagy mennyiség, és amíg el nem fogy, addig folyamatosan lesz nyitogatva, belenyúlkálva, piszkálgatva, és folyamatosan fog érintkezni a teteje a szabad levegővel... ráadásul még csak most jön az igazi hőség, a spájzunk meg nagyon meleg ilyenkor, ami egyenes út ahhoz, hogy még a nyár vége előtt felforrjon, és tönkre menjen. Ezért pontosan annyi nátrium benzoátot adtunk hozzá, amennyit annak csomagolása előír, azaz majdnem másfél tasakkal, méghozzá a következőképpen: kivettünk a léből fél liternyit, majd elkezdtük egy lábasban tűz felett melegíteni, majd amikor felforrt, beleszórtuk a tartósítószert. Addig kevergettük, míg teljesen fel nem oldódott, majd a hordóba öntöttük, és még egyszer alaposan átkevertük azt. Ezt követően leszedtünk a léből egy keveset, és abban elkeverve a borként visszaöntöttük a hordóba, majd végül a hordót lezártuk, és spájzba tettük.

A borkénrőlés a nátrium benzoátról: a nátrium benzoátot mindig forrásban lévő vízben kell feloldani, és utána a felöntőléhez keverni, különben nem oldódik rendesen, és hatása sem tud megfelelően érvényesülni. Ugyanakkor a borként csak hideg felöntőlével szabad elkeverni, és ezt követően már a lét nem forraljuk, mert a borkén a hő hatására elkezd elbomlani, és kéndioxid szabadul fel, amely egy nem túl kellemes szagú anyag.

Innentől már csak várakozni kell, esetleg 2-3 naponta átkavargathatjuk. Egy-másfél hónap múlva már fogyaszthatjuk is. Ha valaki idegenkedik a tartósítószerektől, akkor készítse el ugyanezt a mennyiségű lét, az uborkákat pakolja előzőleg tisztára mosott üvegekbe, majd a lét forrásban tartva merje azt az üvegekbe, amiket azonnal, ahogy lezártunk, száraz dunsztba kell tenni, hogy ott hűljenek ki. Ebben az esetben a tartósítószer elhagyható, ha elég körültekintőek voltunk. Ha így készítjük, lehet, hogy több lére lesz szükség, valamint a fűszerezést is másként kell megoldani. Esetleg egy kiinduló pont lehet az alábbi receptünk: Savanyú uborka télire - csemege uborka helyett az itt leírtak szerint is elkészíthetjük akár, ha üvegekbe szánjuk hordó helyett.

Mindenkinek kellemes uborka eltevést kívánunk! :-)

Krumpliágyon sült fűszeres csirke – tepsis krumpli csirkével

$
0
0
Ezt a receptet egy receptküldős újságban találtam, és rögtön megtetszett, mert imádom a csirkemellet, a férjem pedig a csirkecombot. A krumplit mindketten szeretjük, főleg ilyenkor, amikor itt az új burgonya szezonja. Azonban, mivel volt mindenkinek más a szájíze, mi egy kicsit módosítottuk az eredeti recept fűszerezését, szóval belenyúltunk kicsit a kuktába. :-) A végeredmény egy igazi finomság lett. Itt jegyezném meg, hogy az alapja a dolognak eleve meghatározza az ízeket. Ha valakinek ismerős a tepsis krumpli (krumpli, hagyma, szalonna), akkor az rögtön észreveszi, hogy tulajdonképpen ez is az, kicsit felturbózva.



A végeredmény pedig egy nagyon, de tényleg nagyon finom, ínycsiklandó étel, amihez garantáltan nem kell első fogás, mert annyira laktató. Egy kis savanyúság persze jól jön hozzá... ;-)

Hozzávalók a krumpliágyon sült fűszeres csirkéhez:
- 3 egész csirkecomb
- 0,5 kg csirkemell filé
- 1,5 kg burgonya
- 2 nagy fej vöröshagyma
- konyhasó
- őrölt bors
- 1 dl étolajolaj
- 40 dkg füstölt kenyérszalonna



Hozzávalók a fűszersóhoz fűszerkeverékhez:
- 1 mokkáskanál petrezselyem
- 1 mokkáskanál majoránna
- 1 mokkáskanál konyhasó
- 1 mokkáskanál szemes bors
- 1/2 mokkáskanál rozmaring
- 1/2 mokkáskanál kakukkfű
- 1/2 mokkáskanál őrölt chili paprika
- 1/2 mokkáskanál fokhagyma granulátum

Meghámozzuk a burgonyát, karikákra vágjuk, és egy kiolajozott tepsi aljára tesszük. Sózzuk, borsozzuk. Megpucoljuk a hagymát, karikákra szeleteljük, és a krumpli tetejére halmozzuk. A fűszereket mozsárba tesszük, és porrá zúzzuk, majd az előkészített étel tetején egyenletesen elosztva beszórjuk.



Az olajat alá öntjük, és a tepsit letakarjuk egy alufóliával, majd előmelegített sütőben megsütjük. Ha a hús már puha, levesszük a fóliát (ez kb. egy óra sütés után történik), és rátesszük az ujjnyi szeletekre vágott, bevagdosott szalonnát, s ezzel még körülbelül fél óráig sütjük.

Jó étvágyat kívánunk! :-)

Vöröshagymakrém télire, avagy a házi hagymakrém receptje

$
0
0
Az idén már készítettünk tartósítószermentes házi fokhagymakrémet, tavaly szintén tartósítószermentes házi paprikakrémet valamint házi ételízesítőt tettünk el, de repertoárból hiányzik még a vöröshagymakrém. Gondolom, sokakban felmerülhet a kérdés, hogy mire jó ez, mi értelme ennek, mikor a boltban az év bármely napján kapható vöröshagyma, méghozzá emberi áron, de ha mégsem lenne, akkor kapható tubusos vöröshagymakrém is. Akkor hát minek vacakolna ezzel bárki is? Elmondom, mi miért készítjük el: egy ismerősömtől kaptunk saját kertből való hagymát, méghozzá elég sokat, ami sajnos a mi spájzunkban (bérház) nem tartható el sokáig, mert romlásnak indul hamar ebben a nagy melegben. Ezért úgy döntöttünk, e módon fogjuk eltarthatóvá tenni.



A bolti vöröshagymakrém pedig a megszokott nagyipari termék tele adalékanyagokkal és tartósítószerrel. Nézzük, mi is szerepel a bolti "U" betűs márkájú vöröshagymakrém tubusán: "nyers vöröshagyma (82%), étkezési só (12%), növényi olaj, módosított kukorica-keményítő, étkezési sav (citromsav), sűrítőanyag (xantán gumi), tartósítószerek (Kálium-metabiszulfit*, Kálium-szorbát). * kén-dioxidot tartalmaz" Ezzel szemben a mi hozzávalóink a következők: konyhasó (16%), vöröshagyma (84%). Remélem, mindenkinek egyértelmű, miért nem veszünk ilyet (sem) a boltban...

Hozzávalók a házi vöröshagymakrémhez:
- vöröshagyma
- konyhasó
citromsav (opcionális)

Vöröshagymakrém elkészítése:
Az elkészítése roppant egyszerű feladat, ugyanakkor készüljünk fel, hogy meg fogjuk könnyezni. :-) Az egész azzal kezdődik, hogy megpucoljuk a hagymákat, majd legalább negyedekre vágjuk. Beletesszük a zöldségaprítóba, és felaprítjuk vele. Aki szereti, készítheti rusztikusra (nagyobb hagymadarabokkal benne), de akár teljesen el is lehet pépesíteni. Amikor fel van aprítva, egy tálba tesszük, és megmérjük. Minden kilogramm hagymapéphez fél mokkáskanál citromsavat(a citromsav azért kell bele, nehogy elkezdjen az idő múlásával elszíneződni a hagymakrém. Akit ez esetleg nem zavar, akár el is hagyhatja, mert a tartósításban nincs szerepe), és 20 dkg sót mérünk (tehát 1 kg esetén 20 dkg só, így lesz a végeredmény 1.2 kg), majd alaposan elkeverjük és tiszta befőttes üvegekbe töltjük. A lapkákkal (kupakok) lezárjuk, és mehet a spájzba. Az egyéb nem főzött zöldségkrémeknél megszokott módon nem kell sem hőkezelni, sem befőzni, sem tartósítószert keverni hozzá, ugyanis a só tartósít.



Itt azonban megjegyezném, hogy kell a 16% sótartalom, ennél kevesebbel orosz rulettet játszunk, mert vagy megmarad, vagy elromlik. Ezért nem érdemes azon töprengeni, hogy túl sok a só, és elég ebbe kevesebb is. Az ételekbe egyébként is mindig teszünk sót, így legfeljebb majd kevesebb hozzáadott só kell a főzéskor, mert a hagymakrémben már van só. A bolti vöröshagymakrém is csak azért tartalmaz relatíve kevesebb sót (11,5%), mert tartósítószert is adtak mellé (mondjuk úgy meg tényleg sok ez a só, de biztos olcsóbb, mintha hagyma lenne benne helyette).



Ha a megadottak szerint járunk el, akkor egy sokkal magasabb beltartalmi értékekkel rendelkező, finom házi vöröshagymakrémünk lesz, amelyet szinte bármely ételben használhatunk, és hagymatartalma 84% lesz, még úgy is magasabb arány a boltihoz képest, hogy abban kevesebb só van...

Mindenkinek kellemes vöröshagymakrém készítést kívánunk! :-)

Meggyleves hidegen – üdítő, hideg gyümölcsleves

$
0
0
Az elmúlt napokban túl vagyunk már pár kilogramm meggy feldolgozásán, mert 10 kilóból meggybort készítünk, 6 kilogramm meggyből isteni finom házi meggyszörp készült, újabb 10 kilónyiból pedig tartósítószermentes meggybefőttet tettünk el.



Sajnos azonban a kettőnél selejtes lehetett a kupak (a többi kifogástalan lett), mert nem zárt rendesen, ezért az azonnali felhasználás mellett döntöttünk. Ebben a hatalmas kánikulában pedig mi más készülhetne a meggyből, ha nem meggyleves, hiszen ilyenkor annyira jól esik egy tányér finom, hideg gyümölcsleves...

Hozzávalók a hideg meggyleveshez:
- 2 üveg házi meggybefőtt(vagy 1 kg meggy)
- 1,3 liter víz (ha nem befőttből készítjük, akkor kicsit több)
- 2 dl tej
- 1 csomag vaníliás pudingpor
- 4 evőkanál cukor (ha nem befőttből készítjük, akkor kicsit több)
- szegfűszeg
- fahéj

A hideg meggyleves elkészítése:
A meggybefőttet levével együtt beleöntjük egy lábasba, hozzáadjuk a vizet, a cukrot, ízesítjük fahéjjal és szegfűszeggel (ezeket legjobb teatojásba rakni, és úgy beletenni a levesbe, hogy aztán csak ki kelljen emelni). Az egészet felfőzzük, a tejbe belekeverjük a pudingport, majd a levesbe öntjük. Összekeverjük, és kész. Lehűtve tálaljuk.

Jó étvágyat! :-)

Krumpliágyon sült sertés karaj – tepsis krumpli sertéskarajjal

$
0
0
Vendégeket vártunk, ezért valami jó kiadós étel kellett az asztalra. A tepsis krumpli pedig pont egy ilyen igazán kiadós étel. Finom, laktató, és nem utolsó sorban elég jól variálható. Blogunkban sem először fordul meg. Készítettük már lecsósan, csirkemellel, és most jön a sertéskarajos változat, ami annyira finom lett, hogy szinte azonnal el is fogyott...



...ezért mindenkinek csak ajánlani tudjuk az elkészítését, mert biztosan nagy siker lesz a családban a pácolt karaj szeletekkel..

Hozzávalók a krumpliágyon sült sertés karajhoz:
- 1 - 1,5 kg sertéskaraj
- 2 kg krumpli
- 3 fej hagyma
- 3 fokhagymagerezd
- 1 csomag bacon
- 10 dkg vaj
- étolaj
- konyhasó
- őrölt bors

A hús pácolásához:
- 1 mokkáskanál házi fokhagymakrém(vagy két gerezd fokhagyma)
- 1 mokkáskanál oregano
- 1 mokkáskanál majoránna
- 1/4 mokkáskanál őrölt kömény
- 1/2 mokkáskanál rozmaring
- 1/2 kakukkfű
- konyhasó
- őrölt bors ízlés szerint
- 1 dl száraz fehérbor
- 0,5 dl olaj

Krumpliágyon sült sertés karaj elkészítése:
Előző nap összekeverjük a pác hozzávalóit, majd ezzel alaposan bekenjük az ujjnyi vastagságúra vágott, kicsit kiklpofolt hússzeleteket, amiket egy kiolajozott tepsibe teszünk szépen sorban. Amikor minden hússzelet belekerült a tepsibe, a maradék páccal meglocsoljuk őket, majd alufóliával szorosan lefedjük, és egy éjszakára hűtőbe tesszük.



Másnap a krumplikat és a hagymákat meghámozzuk, karikákra szeleteljük, aztán elkezdjük őket belepakolni egy kiolajozott tepsibe. Először a hagymakarikákat rakjuk bele, ezt sózzuk. Utána jönnek a krumplikarikák, amiket sózunk, borsozunk. Erre jönnek a megpucolt fokhagymaszeletek, majd a pácból kiszedett, megsózott hússzeletek. Fontosnak tartom kiemelni, hogy mindenképpen sózzuk még meg a húst, nehogy sótlan legyen! A hússzeletek tetejére rászeljük a vajat, majd alufóliával lefedve 160 fokra előmelegített sütőben körülbelül másfél óráig sütjük. Ha megsült, levesszük a fóliát, rátesszük a bacon szeleteket, és 10-20 percre visszatesszük még a 200 fokra felmelegített sütőbe.



Savanyúsággal tálaljuk. Jó étvágyat hozzá! :-)

Meggyes smoothie, avagy a joghurtos meggyes turmix

$
0
0
Egészen addig nem hiányzott az életünkből a smoothie, amíg meg nem kóstoltuk. Illetve, amíg a fiam és a férjem meg nem kóstolta. A fiam mára akkora rajongója lett ennek a gyümölcsös italnak, hogy azt is nehezen bírja kivárni, míg elkészül... Nagy szerencse, hogy pillanatok alatt összeállítható, és alig kell hozzá valami. Ebbe a mostani smoothie-ba nem került se cukor, se méz, mert úgy ítéltük meg, hogy így tökéletes. Persze aki édesebben szereti, tehet bele cukrot vagy mézet.


Nálunk most a behűtése is kimaradt, mivel rögtön lecsaptak rá a fiúk. Nem csoda, hőség van, s nincs is jobb egy frissítő, gyümölcsös italnál. :-) Íme a recept:

Hozzávalók a meggyes smoothiehoz:
- 15-20 dkg magozott meggy
- 2 kis pohár natúr joghurt
- 1-2 dl tej
- fél banán

Az egészet turmixgépbe tesszük, és összeturmixoljuk. Hidegen fogyasztva a legjobb. Ebben az embert próbáló hőségben egészen biztosan jól fog esni. :-)

Meggybor készítése házilag – házi meggybor

$
0
0
Anyósomék hoztak nekünk egy jó adag (16 kg) meggyet még a múlt hónapban, amelynek kisebbik részéből istenien finom házi meggyszörp készült, a nagyobbik feléből pedig a jelen poszt alanyát képező házi meggybor. Aki rendszeres olvasója a blognak, az már bizonyára találkozott nem egy házi borunkkal, hiszen ha nem is túl sűrűn, de azért rendszeresen kísérletezgetünk ezzel is. Olyannyira, hogy hasonló borunk már volt, csak éppen vadgyümölcsből készült (Vadcseresznye-sajmeggy házi bor – csemegebor).



Most szintén egy csemegebor volt a cél, mert sem én, sem a feleségem nem szeretjük a száraz, savanyú borokat, főképp nem, ha gyümölcsborról van szó. Ezért a mostani házi meggyborunk is egy édes bor lett. Na nem sziruposan, szájösszeragadósan édes, de mindenképpen közelebb áll az édeshez, mint a félédeshez. Ugyanakkor annyira finom lett, hogy hiába több, mint tíz liter lett, nem fog sokáig tartani...

Hozzávalók a házi meggyborhoz:
- 10 kg meggy
- 3+2 liter víz
- 2+1 kg kristálycukor
- 1 csomag élesztő
- 5 mokkáskanál citromsav
- 3 gramm borkén

Házi meggybor elkészítése:
Az egész azzal kezdődik, hogy felmászunk a fára, és szedünk magunknak meggyet... :-) Na de viccet félre! A meggyet alaposan mossuk meg, majd egy akkor vödörbe tegyük, amit maximum félig tölt meg. Nem kell kimagvalni, azt megoldjuk mindjárt. Most jön az, hogy a gyümölcsöt törni kell. Ha nem szeretnénk, hogy fröcsköljön, akkor jobban tesszük, ha már most öntünk rá legalább három liter vizet a fent említett mennyiségből. Ezután mindkét kezünkkel nyúljunk a vödörbe, és a markunkkal kezdjük el szétnyomkodni a meggyeket. Ez eltart egy darabig, de nekem semmilyen eszközöm nem volt a kezemen kívül, amivel ezt hatékonyabban tudtam volna csinálni. Akinek van, az teheti ahogy akarja, a lényeg, hogy a magok ne törjenek össze. A gyümölcsök zúzását addig kell végezni, mígnem nagyjából minden szemet sikerült jól szétroncsolni.



Ha ez megvan, akkor lassan kevergetve a magok többsége feljön a tetejére, amit egy szűrőkanállal le is szedhetünk. Nem kell minden magot már most kiszedni, elég ha a nagy részétől sikerül megszabadulni. Ez után keverjük el a lében a citromsavat. Ennek a lényege a gyümölcs gyönyörű színének megőrzése, mert ennek híján hajlamos a barnulásra, és akkor veszít esztétikai értékéből, ráadásul az oxidáció során kicsit az íze is megváltozik. Na de visszatérve a lényeghez: amint jól elkevertük benne a citromsavat, takarjuk le egy konyharuhával a vödröt, és tegyük 20-25 fokos helyiségbe két-három napra előerjedni. Naponta legalább kétszer alaposan keverjük át, nehogy a tetején megfogja a penész.

A harmadik napon (ekkorra már kellemes alkoholos cefre szaga van, és a gyümölcshúsból szinte kiázott minden lé) le kell szűrni. Én erre a célra egy gyümölcsmosó szűrőtálat használtam. Ezen a gyümölcshéj nagy része és az összes mag fennakad, a lé viszont zavartalanul átfolyik. A szűrést követően (nekünk 9 liter levünk lett) keverjünk el benne két kilogramm cukrot teljes oldódásig, adjuk hozzá a megadott mennyiségből még hátra lévő két liter vizet (nekünk így lett 11 liter mustunk), majd mehet az erjesztő edénybe, ami esetemben egy 15 literes üvegballon, amit a nem régen kaptam az egyik kedves kollégámtól. Ha ez erjesztő edényben van, akkor jön az élesztő hozzáadása, ami lehet borászati fajélesztő, vagy sütőélesztő is akár. Én ez utóbbit szoktam használni, bár az "igazi" borászok szerint ez pancsolás. Az elmúlt évek során sok kedves ismerősöm kóstolta már a házi gyümölcsboraimat, de még egyik sem panaszkodott, sőt! Úgy itták, mintha utoljára innának az életben. Szóval, szerény véleményem szerint megfelel a sütőélesztő is.



Miután ezt hozzáadtuk, le kell zárni az üveget olyan módon, hogy a keletkező széndioxid távozni tudjon, de levegő ne juthasson az erjesztő edénybe. Erre a célra találták fel a borászati kotyogót, amelyet megvehetünk gazdaboltban, vagy borászati kellékeket forgalmazó üzletekben, de nem muszáj ebbe pénzt ölni. Elegendő az is, ha üveg szájába dugót dugunk, a dugón fúrunk egy legalább 1.5-2 cm átmérőjű lyukat, és ebbe beledugunk egy ugyanilyen keresztmetszetű PVC csövet, amelynek másik végét egy edény vízbe dugunk. Nekem nem volt dugóm az üveghez, én egy lufival oldottam meg ezt. De aki szélesebb szájú üveget használ, akár az alábbi cikkben leírt módon gumikesztyűvel is pótolhatja a borászati kotyogót. Ennek az egésznek a működése a következő: az alkoholos erjedés folyamán az élesztőgombák a cukrot bontják le alkoholra, és széndioxidra. A széndioxid először kiszorítja majd az üvegben lévő levegőt, majd szépen lassan elkezd maga a széndioxid is távozni. Ez bugyogó hangot ad a vízbe lógó csőből előtörve. A víz kiengedi a nyomás miatt a széndioxidot, de elzárja a levegő útját. Ha ezt nem tennénk, és az erjedés közben a készülő bor felszínét tartósan levegő érné, akkor a levegőben mindenhol ott lévő ecetbaktériumok elkezdenék a termelődő alkoholt lebontani vízzé és ecetsavvá, így a végén nem meggyborunk, hanem meggyecetünk lenne. Ezt meg nem szeretnénk...

Szóval, ebben az állapotban hagyjuk érintetlenül erjedni nagyjából 20-25 fokos helyiségben (ha borászati fajélesztőt használunk sütőélesztő helyett, akkor érdemes odafigyelni, hogy milyen élesztőt veszünk. Van ugyanis alsó- és felső erjesztésű is, és mindkettőnek már hőmérséklet tartomány az ideális). Naponta nézzünk rá a borra, és amikor már nem látunk buborékokat távozni a PVC csőből, akkor lezajlott a zajos, vagy másként mondva a főerjedés. Itt ennél a pontnál el kell döntenünk, hogy milyen bort szeretnénk (száraz, félszáraz, félédes, édes), mert attól függ a folytatás.

A fennmaradó 1 kg cukorból attól függően, mennyire akarjuk édesíteni a végeredményt adagoljunk a borhoz. Ha mindet hozzáadjuk, akkor egy kellemes, de nem túl szirupos édes desszertbort kapunk. Mi ezt szeretjük, így mi mindet hozzáadtuk. Azt a következőképpen végezzük. Lopóval, vagy gumicsővel szívjunk le a borból két liternyit, majd a kívánt mennyiségű cukrot keverjük el benne oldódásig. Öntsük vissza az erjesztő edénybe, majd zárjuk vissza a kotyogóval, és hagyjuk így erjedni még egy napot. Ez azért jó, mert újra beindul a zajos erjedés, és az újra aktiválódó élesztőgombák és nagy mennyiségű széndioxid kiöl minden károsat a borból, ami esetleg bekerülhetett a cukorral. Egy nap erjedés után szedjük le a kotyogót, majd jöhet a kénezés.

Aki száraz bort akar, az az előző bekezdést átlépve innen folytassa. A borból vegyünk le lopóval vagy gumicsővel nagyjából egy liternyit, majd abban keverjük el a megadott mennyiségű borként. Ezt öntsük vissza a borba, majd hagyjuk nyitva az erjesztő edényt, csak egy textillel takarjuk le, és hagyjuk így néhány napig, míg elkezd leülepedni a nagyja. Ezt szemmel jól fogjuk látni az edény alján. Ezt követően gumicsővel fejtsük le egy másik edénybe (ez az első lefejtés)úgy, hogy az alján lévő üledéket ne keverjük fel. Ha megvan, akkor ebben az edényben hagyjuk ülepedni nagyjából 10-15 napig.

Amikor szép tiszta, jöhet a következő lefejtés, és egyben a palackozás. Nekünk a végeredmény 1 db 5 literes demizson, és 6 db 0.75 literes (a 6. nincs a fotón, mert azt a fáradtságos munka jutalmaként megittuk) palack lett tele, de mi a boros üvegekbe simán beletöltöttünk 0.8 litert. Nagyon finom bor lett, csak vigyázni kell vele, mert itatja magát, és az ember nem érzi az erejét. Egyszer csak azt veszi észre, hogy a lába már nem engedelmeskedik... :-)

Mindenkinek kellemes meggyborkészítést kívánunk! :-)

Körtekompót rozsérő körtéből – körtekompót recept

$
0
0
Annyira szeretjük a körtekompótot, hogy nem tudtuk kivárni az igazi körteszezont. De akkor honnan vettünk most körtét a körtekompóthoz? Két éve, hogy édesanyám felhívta a figyelmemet egy, a közelükben lévő fácskára, amelyen gyönyörű szép körték érnek ilyenkor. Ő - tévesen - vadkörtének hitte, de hamarosan kiderült, hogy ez az aprócska, édes körte nem más, mint az árpával érő körte, vagy másik nevén a rozsérő körte. Akkor egyszerű körtebefőttet készítettünk belőle, majd tavaly is meglátogatva, majd leszüretelve a fát, mézes körtebefőtt készült ebből a parányi kis édes csodából. Idén is meglátogattam a fát, és ha lehet, most még több termése volt, mint az elmúlt években. Szedtem is egy jó kis adagot (több, mint három kilót), és eldöntöttük a feleségemmel, hogy idén nem befőtt lesz belőle, hanem jelen posztunk alanyát képező körtekompót, és körtés kígyórétes.



Természetesen, aki nem tud beszerezni ilyen körtét, az nyugodtan készítheti bármilyen más befőzésre alkalmas körtefajtából. :-)

Hozzávalók a körtebefőtthöz:
- 1 kg körte (nettó súly, tisztítva, darabolva mérve)
- pár szem szegfűszeg (4-5)
- pár kis darabka fahéj (3-4)
- 2 liter víz
- 1 evőkanál citromlé
- 1 csipet reszelt citromhéj
- 10-12 evőkanál kristálycukor

Körtebefőtt elkészítése:
A körtéket megmossuk, kimagozzuk, és kisebb darabokra vágjuk. Ennél a körténél elég volt felesbe vágni, de aki nagyobb méretű körtéből készíti, akár negyedelheti, nyolcadolhatja is a gyümölcsöket. A megtisztított, darabolt körtéket tegyük egy lábasba, öntsünk rá két liter vizet, adjuk hozzá a citromlevet, fűszereket, cukrot, majd tegyük a tűzre. Forrástól számított 10-15 perc után készen van, elzárhatjuk alatta a lángot.



Hűtsük ki, majd hagyjuk pihenni pár órát, hogy összeérjenek az ízek. Mi hidegen tálaltuk, nagy sikere volt még a 21 hónapos lurkónál is. ;-)

Kígyórétes rozsérő körtével töltve – körtés kígyórétes

$
0
0
Az egész úgy kezdődött, hogy tegnap megálmodta a férjem, hogy hoz haza körtét. Kérdezte, van-e körtés receptem. Hát hogyne lenne! - mondtam nagy hévvel. S már kutakodtam is egy nagyon-nagyon egyszerű recept után, mert mostanában egyáltalán nincs kedvem sokat pepecselni semmivel, valahogy kimerít ez a nyár. Volt valahol egy olyan változat, amihez csak egy bolti leveles tészta kellett, meg egy kis marcipán, és pikk-pakk tíz perc alatt kész lett volna a család süti adagja.



Aztán a pillanatok alatt elkészülő sütiből az lett, hogy én gyúrtam a tésztát, és legalább másfél óránk ment rá, mire egyáltalán betehettük a sütőbe, hogy megsüljön. A férjem azt mondta, soha többet nem akar ilyen sütit készíteni (persze hogy segített). :-) Ez egészen addig tartott, amíg ki nem szedtem a sütőből a sütiket, és meg nem kóstolta őket.

Hozzávalók a tésztához (3 adaghoz):
- 50 dkg liszt
- 20 dkg vaj
- 3 evőkanál kristálycukor
- 1 csomag szárított élesztő
- 1 csipet konyhasó
- 2 tojás
- 0,5 dl tej

A lisztet a vajjal elmorzsoljuk, majd beletesszük a többi hozzávalót is, és összegyúrjuk. Ezzel a tésztánk ész is van, osszuk három részre, nyújtsuk téglalap alakúra, két oldalt ferdén vágjuk be úgy, hogy középen egy sávot hagyjunk szabadon (oda jön majd a töltelék).

A töltelék hozzávalói:
- 60 dkg körte (magozott, szeletelt)
- 8 dkg vaj
- 4 evőkanál kristálycukor
- 1 kávéskanál fahéj
- 1 evőkanál búzadara

A körteszeleteket a vajon kicsit előpároljuk, majd hozzáadjuk a cukrot, és a fahéjat is. Ezzel pároljuk kb. 10-15 percig - attól függően, milyen keménységű körtével dolgozunk.



A nagyon kemény körtének sokkal több idő kell, ezért érdemesebb puhábbat választani. Végül hozzákeverjük a búzadarát is, és az egészet az egyik kinyújtott tésztánk közepére halmozzuk. Miután eligazgattuk a körtéket, a tészta felső és alsó felét visszahajtjuk kicsit, majd a két széléről a tésztacsíkokat középre hajtogatjuk egymás után.

A végeredmény önmagáért beszél. :-)
Jó étvágyat!

Házi gyümölcsös sör pár perc alatt – jobb, mint a bolti

$
0
0
Szeretem a finom söröket, mert szerintem a legjobb hűsítő ebben a nyári hőségben. Szeretem a finom gyümölcsös ízű söröket is, de sajnos a boltokban kapható gyümölcs ízű sörök annyira fel vannak hígítva, hogy az már alig-alig érvényesül benne a sör. A bolti gyümölcs ízű sörök több, mint fele gyümölcs ízű üdítőital (részletesebben lásd itt: Citromos sörökön végzett teszteket a NÉBIH - vajon mi van a dobozban?), alkoholtartalmuk pedig éppen csak meghaladja a 2%-ot.



Azon töprengtem, hogyan lehetne otthon is gyorsan gyümölcsös söröket készíteni úgy, hogy a sör jellegzetes íze és egyben az alkoholtartalma is megmaradjon egy átlagos sör szintjén. És akkor beugrott! Az idei nyáron több szörpöt is főztünk, és éppen a meggyes sörökről olvasgattam az interneten (miközben a kezemben egy pohár finom házi meggyszörp volt), amikor bevillant a nagy ötlet...

Hozzávalók a gyümölcsös sörhöz:
- egy dobozzal a kedvenc sörödből
- bármilyen finom házi szörp
- egy sörös korsó
- egy kísérletező kedvű sörfogyasztó

Így készítsd el a finom gyümölcs ízű sörödet:
A korsó aljára önts annyi szörpöt, amennyit ugyanennyi mennyiségű vízhez öntenél. Bontsd fel a kedvenc sörödet, és töltsd a korsóba. Ha ügyesen töltöd, akkor magától elkeveredik a szirup a sörrel, sőt! Még a habja is szép színes lesz. A fotón látható sört a saját tartósítószermentes házi meggyszörpünkkel készítettem.

Ennek a finomságnak a kipróbálást mindenkinek ajánlom, aki szereti a gyümölcs ízű söröket, de a boltiakat nem találja elég sör ízűnek. Ez egy garantáltan finom, gyümölcs és egyben határozottan sör ízű gyümölcsös sör lesz. A csekély mértékű hígításnak köszönhetően alkoholtartalma sem csökken jelentősen, ezért ugyanúgy kell számolni vele, mint bármilyen más normális sörrel.

Természetesen bármilyen ízű szörppel kipróbálható. Nekem a meggyszörppelés a bodzaszörppelízesített sör tetszett a legjobban, de a hársfavirágszörpös sem volt éppen rossz. :-)

Amióta ezt kipróbáltam, nem vettem bolti gyümölcsös sört. Próbáld ki te is! :-)

Sült csirke nyári salátával és petrezselymes krumplival

$
0
0
Itt a nyár! Annyira itt van, hogy idén már másodjára van hőségriadó. Itt, nálunk a lakásban a hőmérő higanyszála a harminchárom foknál időzik már egy ideje. És ezt nem kint a szabadban teszi, hanem itt bent a szobában... a hőség észt veszejtő, de enni még ebben a kutya melegben is kell. Na nem valami nagyon zsírosat, nehezet, mert az ilyenkor nem megy le az ember torkán. Az én drága feleségem ötlete volt, hogy készítsünk nyári salátát, ami egy isteni finom joghurtos nyers étel, hiszen tele van nyers zöldségekkel. Azt mondta,  készít mellé petrezselymes krumplit, ami szintén egy olyan étel, amit ebben a nagy melegben is meg tud enni az ember. De jött akkor a kérdés, hogy mit is kéne mellé enni, mert ember jól nem lakik salátával és krumplival. És akkor jött az isteni szikra tőlem, hogy süssünk mellé csirkecombot és csirkemellet, első fogásnak pedig húslevest... ebben sikerült is megegyezni, úgyhogy megtámadtuk a konyhát, hogy még a nagy forróság előtt elkészüljön az étel...



Az én egyetlenem elkészítette a nyári salátát, és a petrezselymes krumplit, én pedig nekiálltam a húslevesnek és a sült húsnak. Az alábbi receptben a sült hús lesz a főszereplő, mert az még ebben a formájában nincs fent a blogban. A nyári saláta receptje már fent van, ide kattintva megtekintheted.

Hozzávalók a sült húshoz:
- 6 db egész csirkecomb (bőrös)
- 0.5 kg csirkemell filé
- 1 fej fokhagyma
- 3 teáskanál házi ételízesítő
- 1 mokkáskanál házi vöröshagymakrém
- néhány levél zeller zöld
- 2 csipet morzsolt oreganó
- 2 csipet morzsolt kakukkfű
- 2 csipet morzsolt petrezselyem
- 2 csipet morzsolt rozmaring
- konyhasó
- őrölt bors
- 0.5 dl étolaj
- 2 dl csapvíz

Elkészítés:
A fél kiló csirkemell nagyjából egy csirkemellnek felel meg. Ezt tisztítsuk meg, majd vágjuk középen ketté. Ennyi volt a hús előkészítése. :-) Vegyünk elő egy tetővel zárható üveg sütőtálat, majd öntsük az aljára az étolajat. Tegyünk a sütőtál aljára egyenletesen elosztva egy két gerezd fokhagymát. Erre jöhet a csirkecombok és a csirkemell fele. Sózzuk meg, szórjuk meg a fent említett fűszerekkel úgy, hogy ne mindet szórjuk rá, mert jön még egy sor hús mindjárt. Ha a házi ételízesítőnk nem szárított, akkor kisebb csomókban dobáljuk a húsokra (nálunk is így volt), nagyon finom lesz, ha rásül. Ezt követően tegyünk a tetejére egyenletesen elosztva pár gerezd fokhagymát, nagyon kicsike (késhegynyi) adagokban tegyünk rá több helyen a házi vöröshagymakrémből is.



Ha megvagyunk, akkor jöhet rá a maradék csirkecomb és csirkemell. Ha valakinek akkora a sütőtála, hogy az összes hús elfért egy sorban, az sem baj. A tetejét ismét sózzuk meg, fűszerezzük, és ha maradt még fokhagymánk, azt is dobáljuk mellé a zellerlevelekkel együtt. Tegyük rá a fedelet, és 180 fokos sütőben egy óráig süssük. Ha letelt az egy óra, végezzünk tűpróbát. Ha puha a hús, akkor vegyük ki, vegyük le a sütőtál tetejét, és anélkül tegyük vissza még nagyjából 20-25 percre, míg a teteje szépen megpirul.



Akinek akkora volt a sütőtála, hogy elfért egy sorban, annak minden husija szép pirult. Akinek csak két sorban fért el, az se búsuljon, mert az alsó sor hús ugyan nem pirult meg, de cserébe olyan puhára és omlósra párolódott a finom fűszeres lében, hogy kárpótolva lesz a pirulás hiányáért. :-)

A petrezselymes burgonya elkészítése sem nagy tudomány. A krumplikat hámozzuk meg, kockázzuk fel, majd sós vízben főzzük meg. Amikor készen van, öntsük le róla a vizet, szórjuk meg alaposan morzsolt petrezselyemmel, majd fedő alatt rázzuk össze, és hagyjuk letakarva, hogy a forró gőzben a petrezselyem íze, illata, aromái jól átjárják a krumplit...



A nyári saláta receptjéért pedig kattints ide. Mindenkinek jó étvágyat kívánunk! :-)

Sárgabarack-krémleves fahéjas habgaluskával

$
0
0
A tikkasztó hőség szinte elviselhetetlen. Enni azonban ilyenkor is kell, viszont jobb kerülni a nehéz ételeket. A múltkori szedd magad sárgabarack akció keretein belül leszedett 18 kiló sárgabarackból készítettünk sárgabarackbort, sárgabarackbefőttet, és persze ezt a finom sárgabarack-krémlevest. A receptet forrását az ide kattintva lehet megtalálni.



Bátran ajánlom ebben a hőségben mindenkinek. Jól lehűtve az igazi. :-)

Hozzávalók a sárgabarack krémleveshez:
- 0,5 kg érett sárgabarack
- 5 dl víz
- 3 dl tejszín
- 1 vaníliás cukor
- 3-4 evőkanál cukor
- 1 evőkanál liszt

A barackokat mossuk meg, szedjük ki a magját, majd tegyük oda főni a vízzel, és a kétféle cukorral (aki esetleg nem annyira érett barackokból készíti, annak lehet, hogy utána kell még cukrozni). Ha felfőtt, 2 dl tejszínben keverjük el az egy evőkanál lisztet, és miután botmixerrel összepürésítettük a levesünket, habarjuk be a tejszínnel. A levest hűtsük be.

A maradék tejszínt ízesítjük egy kevés fahéjjal, kemény habbá verjük, majd tálaláskor a levesünk tetejét díszítjük a fahéjas habbal.

Kovászolt dinnyehéj, cukkini, uborka, tök, lila hagyma és társai...

$
0
0
Imádom a kovászos uborkát, sőt! Tovább megyek, imádom a kovászolt cukkinit, és egyáltalán, imádok minden kovászolt zöldségfélét. A minap a termelői piacon nagyon szép zöldségeket találtam; olyan picike csillagtököt, hogy elfért a tenyeremben, picike főzőtököt, amiben szinte még csak kezdeményei vannak a magoknak.



Apró cukkiniket, friss, idei fokhagymát, gyönyörű kovászolni való uborkát, és persze virágba szökkent, vastag szárú kaprot. Jól bevásároltam belőlük, majd eldöntöttem, hogy kovászolt vegyes zöldséget készítek majd belőle. Vettem még hozzá két kisebb lile hagymát, és egy kicsike hegyes erős paprikát, majd elindultam haza, hogy elkészítsem ezt a finomságot...

Hozzávalók a kovászolt zöldségekhez:
- 1 kisebb hegyes erős paprika
- 1 kisebb csillagtök (patiszon)
- 2 kisebb főzőtök
- 2 kisebb cukkini
- 1 kg kovászolni való uborka
- 2 kisebb fej lila hagyma
- 2 fej fokhagyma
- 1 nagy csokor száras kapor
- dinnyehéj
- 3 liter csapvíz
- 3 evőkanál konyhasó
- 1 zsemle

Kovászolt zöldségek elkészítése:
Vegyünk elő egy ötliteres befőttes üveget, mossuk ki alaposan, majd az aljába valahogyan szuszakoljuk bele a vastag szárú, virágos kaprot. Erre jöhetnek a dinnyehéjak, amelyekben még egy vékonyka piros réteg is legyen. A külső vastag zöld héjat egy éles késsel, vagy zöldséghámozóval vágjuk le, hogy csak a zöldes fehér belső héj maradjon. Vágjuk darabokra, majd mehet a kaporra. Ezt követően tisztítsuk meg a többi zöldséget is.



A patiszonnak és a főzőtöknek teljesen hántsuk le a külső héját, mert az túl vastag, majd vágjuk őket ízlésünknek megfelelő darabokra. Fontos, hogy csak olyan tök, csillagtök a jó, ami még annyira kicsi, hogy nincsenek benne teljesen kifejlődött magok. Amit mi vettünk, abban alig voltak nagyobbak a magok, mint az uborkában. Ha megvagyunk, akkor jöhetnek a cukkinik. Mi az esztétika kedvéért csak csíkokban hámoztuk meg, mert annyira zsenge volt a héja, hogy nem kellett teljesen lehámozni, és így sokkal szebb, kívánatosabb. A lila hagymákat hámozzuk meg, és vágjuk félbe. A hegyes erős paprikának vágjuk le a hegyét, és késsel vágjunk bele hosszába, hogy a le be tudjon folyni, a levegő pedig ki tudjon jutni belőle.



Az uborkákat alaposan mossuk meg, majd vágjuk be azokat is. Mi úgy szoktuk, hogy nem a végétől vágjuk be, mert akkor szétnyílik hanem a végétől egy centire átszúrjuk késsel, és a másik végétől egy centire állunk meg a késsel. Aztán erre a vágásra merőlegesen ugyanígy megvágjuk még egyszer. Ha minden zöldség meg van tisztítva, akkor ahogy tudjuk, pakoljuk őket szépen az üvegbe a fokhagymákkal együtt, majd a tetejére jöhet a felöntőlé: keverjünk langyos sós vizet úgy, hogy minden egy literhez mérünk egy evőkanál nem jódozott sót, majd alaposan elkeverjük.

Ezt a lét öntsük az üvegbe, hogy tele legyen, majd tegyünk a tetejére egy zsemlét, és fedjük le egy tányérral. Aki nem szereti zsemlével, kenyérrel, vagy éppen lisztérzékeny, készítheti krumplival is. Ebben az esetben öreg krumpli kell, mert annak magasabb a keményítő tartalma. A krumpliból egy darabot kockázzunk fel, majd ez esetben ezzel kezdjük az üveg megtöltését, azaz rögtön tegyük a kaporra, és így tovább.

Tegyük meleg helyre. Téves elképzelés, hogy tűző nap kell neki, a folyamathoz nem kell napfény, csak meleg. Ha túl meleg helyen van, akkor nagyon felpuhulnak majd a zöldségek, ezért érdemesebb a lakásban egy olyan helyre tenni, ahol nem megy 28-30 fok fölé a hőmérséklet. Ilyen helyen három nap alatt beérik.

Ha készen van, akkor szedjük le a tetejéről a zsemlét, majd szűrjük át a lét. Aki krumplival készítette, annak nem kell szűrnie. Az egészet szedjük át egy megfelelő méretű edénybe, öntsük vissza rá a lét, és tegyük be hűtőbe, ahol nagyon sokáig eláll. A leve tele van tejsavbaktériumokkal, és C-vitaminnal, így nagyon egészséges, és hűsítő is egyben. Az emésztőrendszerünk nagyon meghálálja a kovászos lét, ha naponta szürcsölünk belőle. Hozzájárul a bélflóra helyes működéséhez, ezért ki ne öntsük, igyuk egészséggel.



Tipp: ha szeretnénk télire is eltenni, akkor a Kovászos uborka télire is tartósítószer nélkül... receptünkben leírt módon eltehetjük a téli hónapokra is ezeket a finom nyári ízeket.

Mindenkinek kellemes zöldségkovászolást kívánunk! :-)

Kefir készítése házilag bolti alapanyagokból – házi kefir boltiból

$
0
0
Nagyjából két éve már, hogy összeállítottunk egy posztot a házi kefirkészítésről, de akkor kaukázusi kefirgomba segítségével készítettünk nyers termelői tejből finom házi kefirt. Az a posztunk azóta is igen nagy népszerűségnek örvend, de sajnos a hozzászólásokból az derült ki, hogy nem mindenki tud hozzájutni a kefirgombához, vagy éppen a termelői tejhez. A most bemutatásra kerülő házi kefirkészítési módszert nevezhetnénk akár szlengesen "városi" módszernek is, mert a hozzávalói a boltból valók. Természetesen itt is ügyelni kell arra, hogy amennyire csak lehetséges, jó minőségű terméket vegyünk, mert ez kihatással lesz a végeredményre is. Na de akkor lássuk, mi is kell a finom házi kefirhez...



Egy liter bolti tejből, és egy nagy doboz szintén bolti élőflórás kaukázusi kefirből közel 700-800 gramm finom, a beoltáshoz használt bolti kefirénél jobb állagú kefirt készíthetünk, ha a savót lészűrjük alóla. Ha összekeverjük a savóval, akkor pedig közel 1.4 kg kefirünk lesz.

Hozzávalók a házi kefirhez:
- 1 liter 3.6 % ESL tej
- 1 nagy doboz (350-450g)élőflórás kaukázusi kefir

Az ESL tejről: az ESL technológiával kezelt tej lényege, hogy nagyon rövid ideig (mindössze pár pillanatig) tartják magas (100-130 fok körüli) hőmérsékleten a tejet, majd, és ezzel csírátlanítják, azaz tartósítják, majd gyorsan lehűtik. Szerintem ez sokkal közelebb a termelői tej minőségéhez, mint az UHT tejek, amelyeket az előbbinél hosszabb ideig tesznek ki 135 fok körüli hőmérsékletnek, így tovább állnak el. Szerintem UHT tejből is lehet kefirt készíteni, de én az ESL technológiával tartósítottat javasolnám. Ha többet szeretnél tudni a tejekről, akkor a Tudatos Vásárló erről írt cikke neked szól.

Termelői tejből is lehet? természetesen termelői tejből is lehet kefirt készíteni, de akkor előtte fel kell forralni a tejet, majd lehűteni szoba hőmérsékletűre. Ebben az esetben nagyobb az esélye, hogy a levegőből olyan mikroorganizmusok kerülnek bele, amelyek káros folyamatokat indítanak be. Így termelői tej esetén előfordulhat, hogy nem kefirt kapunk. Ez nem riogatás, és nem ijesztgetés, csak figyelmeztetés. Természetesen ha tudja valaki garantálni a kellően tiszta környezetet, akkor lehet próbálkozni termelői tejjel is, de ez a poszt most alapvetően a gyors, forralásmentes megoldásról szól.

Házi kefir elkészítése:
Az elkészítése roppant egyszerű, vegyünk elő egy 1750 ml űrtartalmú befőttes üveget, alaposan mossuk ki, majd öntsük bele a szoba hőmérsékletű tejet. Ehhez öntsük hozzá a bolti élőflórás kefirt, majd az üveget a tetejével jól zárjuk le, és tegyük szoba hőmérsékletű helyre legalább 24 órára. Ha sűrűbb kefirt akarunk, akár másfél napig is hagyhatjuk, ha hígabbat, akkor kevesebb idő is elég neki. A folyamat lényege, hogy az élőflórás kefirben lévő kefirgombák és tejsavbaktériumok a tejben elkezdik a tejcukrot lebontani, és kefirré alakítják a tejet. A folyamat közben a savó kiválik a tejből, a kefir pedig feljön a savó tetejére. Ez a folyamat pedig széndioxid képződéssel jár, azaz a befőttes üveg fedele púpos lesz, de nem kell ettől megijedni.



Amikor úgy érezzük, hogy készen van, akkor két út közül választhatunk: ha a savanykásabb kefirt kedveljük, akkor a savót nem kell leszűrni a kefir alól, csak alaposan keverjük össze. Ebben az esetben savanykásabb, több, de hígabb kefirünk lesz. Ha a kevésbé savanykásat, azaz a kissé édesebb kefirt szeretjük, akkor óvatosan kanalazzuk le a kefirt a savóról, majd a végén egy sűrű szöveten szűrjük le. Így kevesebb, de édesebb, sűrűbb kefirünk lesz.


Fontos! A készítés közben semmilyen fém eszközt ne használjunk, mert nem tesz jót a kefirnek. Az elfogyasztása természetesen történhet már fém evőeszközzel.



Hűtőben pár napig eltartható. Nem mondom, hogy extrém nagy összeg spórolható meg vele, de elméletben például akár két liter tejet is adhatunk egy nagy kefirhez, csak akkor lehet több idő kell hozzá. Ilyen irányba még nem kísérleteztünk, de majd fogunk, és akkor megírjuk az eredményeket. Minden esetre kellemes érzés a saját kefiremet enni...

Mindenkinek kellemes kefirkészítést kívánunk! :-)

Szedd magad szilva akciók - 2015

$
0
0
A szilva igen népszerű a magyar gasztronómiában. Fogyasztjuk önmagában az ízéért, fogyasztjuk szilvalekvárként, szilvabefőttként, szilvás gombócként, de a szilvás sütemények is szép számmal színesítik a magyar gasztronómiát. És akkor még nem is beszéltünk az igazi magyar szilvapálinkáról. Aki olvas minket rendszeresen, már megszokhatta, hogy mindig arra ösztönözzük az embereket, hogy amikor csak lehet, friss gyümölcsöt szerezzenek be. Annál frissebb pedig nem is lehet egy gyümölcs, mint amikor mi magunk szedjük le a két kezünkkel. A friss gyümölcs lé- ásványi anyag- és  vitamintartalma jelentősen magasabb, mint ha a boltban vesszük meg, valamint biztosak lehetünk benne, hogy a fán érett be, nem egy teherautón rekeszekben. Ezért mi azt mondjuk: szedd magad szilva! :-)


A szilvában relatíve kevés cukor található magas víztartalom mellett, ugyanis nagyjából 85% vizet tartalmaz. Azt mondják, rendkívül jó szomjoltó gyümölcs, de mi ezen tulajdonságát nem teszteltük le. Egy azonban biztos, szép számmal tartalmaz vitaminokat: A-vitamin, A-provitamin, B1-vitamin, B2-vitamin, béta-karotin, és természetesen C-vitamin tartalma is megér egy említést. Ásványi anyagok tekintetében sem elhanyagolható a gyümölcs, mert tartalmaz káliumot, foszfort, cinket és kálciumot is, valamint igen gazdag flavonoidokban (quercetint, rutint) és antioxidánsokban is (antocián). Ha mindezt figyelembe vesszük, nyugodtan kijelenthetjük, hogy igen fontos immunrendszer karbantartó gyümölcs a szilva, Hatékony a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, valamint a héjában található nagy mennyiségű cellulóz jót tesz az emésztőrendszernek, megmozgatja a beleket, ezért van hashajtó hatása, ha nagyobb mennyiségben fogyasztjuk. Szerintem ennyi reklám elegendő is a szilvának. Lássuk, akkor hol is vannak a szedd magad akciók, ahol nagy valószínűséggel a bolti/piaci ár töredékéért juthatunk hozzá.



Hogy könnyebben áttekinthető legyen, merre is vannak az országban szedd magad szilva akciók, létrehoztunk egy szedd magad szilva 2015 Google térképet, amelyen bejelöltünk minden általunk ismert szedd magad szilva lelőhelyet. Ugyanakkor előfordulhat, hogy nem sikerült minden kertészetet felkutatni, és kimaradt egy-két hely. Amennyiben tudomásod van egyéb szedd magad szilva helyről is, kérlek írd meg nekünk, hogy kibővíthessük a listát.



Érd, Elvira major
Cím: Lehajtó a 7. sz. főút 25-26. km között
GPS koordináták E18.860459, N47.350779
Telefonszám: +36-23/ 388-006

Pécel, Hardi Miklós kertje
Kapcsolat: Hardi Miklós
Cím: 2119 Pécel – A 31. számú főútról kell lekanyarodni Pécel és Maglód között a Fáy-tanyai lehajtónál, majd az aszfalt úton egyenesen, a Kati-Majort jelző táblánál még tovább kb. 250 m-t, majd balra 200 méterre van a gyümölcsös.
GPS koordináták: E19.367490, N47.468004
Telefonszám: +36-20/ 537-5836
Időpont egyeztetés szükséges!

Pomáz, Kiskovácsi Kert
Kapcsolat: Kovács Lilla
Cím: 2013 Pomáz, Dobogókői út
GPS koordináták: E18.966174, N47.663211
Telefonszám: +36-26/ 325-065
Email cím: piliskertpomaz@gmail.com

Szobi Gyümölcsöskert
Kapcsolat: Nagy Éva; Nagy Tamás
GPS koordináták: E18.886702, N47.819769
Telefonszám: +36-20/ 490-4270; +36-20/ 331-8030
Email cím: mallycom@freemail.hu
Weboldal cím: http://szeddmagad.hupont.hu

Szokolya
Kapcsolat: Csernák István
GPS koordináták: E18.999267, N47.857177
Telefonszám: +36-30/ 270-7729; +36-30/ 651-6011

Kecskemét, Kujáni Tanya
Kapcsolat: Kujáni Katalin, Kujáni László
Cím: 6000 Kecskemét, Áfonya u. 12.
GPS koordináták: E19.673552, N46.985416
Telefonszám: +36-70/ 453-5208
Email cím: kujani@kujani.hu
Weboldal cím:  http://www.kujani.hu

Pátka, Újtanya
Kapcsolat: Ujszászi József; Gyimothi Sándor
Cím: 8092 Pátka, Újtanya 1
GPS koordináták: E18.462670, N47.283587
Telefonszám: +36-30/ 478-5184; +36-30/ 416-8782
Weboldal cím: http://www.gyumolcsos.hu

Győrszentiván, Ízeskert
Kapcsolat: Lajer István
Cím: 9011 Győrszentiván, Külső vasútsor, Wittman tag
GPS koordináták: E17.788532, N47.688390
Telefonszám: +36-20/ 926-6002
Email cím: info@izeskert.hu
Weboldal cím: http://izeskert.hu

Eger, Donát Dűlő
GPS koordináták: E20.388028, N47.915235
Telefonszám: +36-36/ 313-434

Gyöngyös, Székely Család
Kapcsolat: Székely Zoltán; Székely Gábor
Cím: Gyöngyös felől a 3-as úton, a 78. km kőnél.
GPS koordináták: E19.888554, N47.753740
Telefonszám: +36-20/ 351-6391; +36-70/ 362-3934
Email cím: szeddmagadgyumolcs@gmail.com
Weboldal cím: http://www.szeddmagad.atw.hu

Kerecsend-Füzesabony
Cím: Kerecsend és Füzesabony között, a felvezető útvonal kitáblázva.
GPS koordináták: E20.365240, N47.781731
Telefonszám: +36-36/ 550-500

Rimóc
Cím: Rimóc István király út 71.
GPS koordináták: E19.537798, N48.035138
Telefonszám: +36-70/ 554-4202; +36-32/ 388-395
Email cím: pusztavar@profinter.hu

Veszprém, Szabadságpuszta
Cím: 73-as út, a szabadságpusztai behajtótól kitáblázva
GPS koordináták: E17.919145, N47.059815
Telefonszám: +36 30/ 378-9064; +36-88/ 441-521
Email cím: mgrt@invitel.hu
Nyitás: várhatóan június 30-án

Gulyáskrém házilag készítve – finom házi gulyáskrém télire

$
0
0
Emlékszem, gyerekkoromban mennyi gulyáskrémes kenyeret ettünk. Egyszerűen imádtuk a gulyáskrémet. Anyám állandóan vette a boltban a tubusos változatot. Persze, akkor még senki sem figyelt arra, hogy mi is van abban valójában. Pedig a házilag is istenien finom gulyáskrémet lehet készíteni roppant egyszerűen, és akkor biztosan csak az lesz benne, aminek benne is kell lennie. Nem úgy, mint abba a bizonyos "U" betűs márkában. Idézet a honlapjukról: "Összetevők: nyers édes fűszerpaprika, pritaminpaprika, étkezési só (átlag: 11,5%), vöröshagyma, sűrített paradicsom, növényi olaj, víz, ízfokozó (Nátrium-glutamát), cukor, módosított kukorica-keményítő, sűrítőanyag (xantán gumi), fűszer- és zelleraroma, étkezési sav (citromsav), tartósítószerek (Kálium-szorbát, Kálium-metabiszulfit), babérlevél. * kén-dioxidot tartalmaz" Szóval, ennek a fele egyáltalán nem való a gulyáskrémbe, sőt, igazából az emberi szervezetbe sem szerintünk.



A mi receptünk természetesen mentes minden mesterséges adalékanyagtól, csak zöldségeket és fűszereket tartalmaz. Az interneten számtalan gulyáskrém recept kering. Mindegyik kicsit más, mégis egyben közösek, majdnem mindegyikben van olaj és cukor is. A mi változatunk teljesen natúr, olajtól mentes, hiszen a legtöbb étel, amibe tenni fogjuk majd, már tartalmaz olajat, dinsztelt hagymát, így szerintünk semmi szükség ezzel bonyolítani a receptet. A cukor pedig szerintünk nem való a gulyás ízhez, ezért nem teszünk bele. Amúgy is, a kápia paprika elég édes, semmi szükség a cukorra...

Hozzávalók 2 liter házi gulyáskrémhez:
- 1.5 kg befőző paradicsom
- 1.5 kg kápia paprika
- 2 db hegyes erős paprika (opcionális)
- 0.5 kg vöröshagyma
- 1 közepes zeller
- 1 nagyobb fej fokhagyma
- 1 mokkáskanál őrölt bors
- 1 mokkáskanál őrölt kömény
- 1 mokkáskanál morzsolt zeller levél
- 0.5 mokkáskanál morzsolt petrezselyem levél
- 3 mokkáskanál fűszerpaprika
- 3 babérlevél
- 3 evőkanál konyhasó

Gulyáskrém elkészítés házilag:
A zöldségeket tisztítsuk meg, a paprikákat csumázzuk ki, hogy mag ne maradjon bennük. A hagymát, a paprikákat, a fokhagymát, a zellert, a zöld fűszereket (a babérlevél kivételével) zöldségaprítón pépesítsük, majd mehet egy lábasba a vegyes pép. A paradicsomot paradicsom paszírozón nyomjuk át, így megszabadulhatunk a héjtól és a magoktól. Akinek nincs ilyenje, az forró vízben meghámozhatja a paradicsomokat a lecsónál leírtak szerint. Ez esetben a paradicsomot is pépesítsük a zöldségaprítóban, majd hozzákeverhetjük a többi péphez. Lassú tűzön főzzük össze az egészet. Minél több levet elfőzünk róla, annál sűrűbb lesz. Mi nagyjából másfél órát főztük. Ezt követően halásszuk ki belőle a babérleveleket, és már tölthetjük is forrón az előzőleg tisztára mosott üvegekbe. Száraz dunsztba hagyjuk kihűlni. Amikor kivesszük a száraz dunsztból, ellenőrizzük, hogy minden kupak homorú-e. Ha nem, akkor ugyanis nem alakult ki az üvegben a tartóssághoz elengedhetetlenül fontos vákuum. Ez azt jelentheti, hogy a kupak nem zár rendesen. Az ilyen üvegekről vegyük le a kupakot, majd mikróban, vagy aki azt nem szereti, lábasban forralja újra a gulyákrémet, majd töltse vissza az üvegbe és egy másik kupakkal lezárva újra tegye száraz dunsztba. Ha minden kupak szépen be van horpadva, akkor mehetnek a kamra polcára.



Mivel nincsen benne tartósítószer, felbontás után tartsuk hűtőben, ahol egy-két hónapot ki kell bírnia, de ha megfelelő méretű üvegekbe töltöttük, akkor nem kell ennyi ideig felbontva állnia. A mi az erős paprikát illeti: mi kihagytuk, mert van egy 22 hónapos fiúnk, aki imádja az ilyen finomságokat, de a csípős ízekkel szegényke másnap mindig szenved, ezért inkább kihagyjuk amiből csak lehet. De természetesen ha hozzáadjuk, akkor még közelebb fog állni az igazi gulyás ízhez. Ha mégis tartósítószerrel szeretnénk eltenni, akkor nátrium benzoátot tegyünk hozzá a tasakon megjelölt adagolás szerint. Mi nem tettünk bele tartósítószert. Nekünk ezekből a hozzávalókból kicsit több, mint két liter házi gulyáskrémünk lett, amit 4 db 500 ml-es üvegbe tettünk el.


Megjegyzés a paprikához: mi kápia paprikát tettünk bele, így elég édes lett. A bolti gulyáskrém tubusára az van írva, hogy fűszerpaprika van benne. Azonban ennek köszönhetően a bolti gulyáskrémen két íz érezhető: a só, és a kesernyés fűszerpaprika. Mi úgy gondoljuk, ezzel a recepttel sokkal finomabb gulyáskrém készíthető. Akinek pedig több fűszerpaprika íz kell bele, az adagolhat hozzá többet. Kóstolgassa mindenki főzés közben és pótolja, ami neki hiányzik belőle. De cukrot, ha nem muszáj, ne tegyünk bele. Így is nagyon sok a cukor az élelmiszerekben...

Mindenkinek kellemes gulyáskrém eltevést kívánunk. :-)

Káposztás tészta – egyszerű, gyors, és finom...

$
0
0
Gyermekkorom óta az egyik nagy kedvencem a káposztás tészta. Mindig nagy izgalommal vártam, hogy elkészüljön, ami anyámról nem biztos, hogy elmondható. Hogy miért? Mert a káposztás tésztát szokás enni édesen cukorral, és sósan borssal. És persze, hogy nem egyformán szerette mindenki a családban. Már pedig aki készített már káposztás tésztát, tudhatja, hogy már az elejétől másképp készül az édes és a sós változat. Azaz, hasonlóan, de sokkal kevesebb sóval. Én a család azon részéhez tartoztam, aki sóval, borssal szereti a káposztás tésztát, és ez így is maradt mire felnőttem.



Az én drága feleségem szintén így szereti, így mi már a gyermekünknek is így adjuk egészen pici kora óta, és abból, ahogyan, és amennyit képes belőle megenni arra lehet következtetni, hogy neki is megfelel így. Szóval, most akkor a sós változatot fogom bemutatni úgy, ahogyan még tanultam anyámtól...

Hozzávalók a káposztás tésztához:
- 50 dkg kockatészta
- 2 kg fejes káposzta
- konyhasó
- őrölt bors
- étolaj

Káposztás tészta elkészítése:
Az egész azzal kezdődik, hogy veszünk egy szép nagy fej egészséges káposztát. Ilyenkor nyári káposzta kapható jellemzően, amelynek magasabb a víztartalma, levele vastagabbak, szerkezete lazább, színe zöldesebb, íze kesernyésebb cseppet. Pont ideális a sós, borsos változathoz. A télen kapható káposzta ellenben tömör, vékony és fehér levelű, íze édeskésebb, az sokkal jobban illik a cukros változathoz. De hogy visszakanyarodjak, a káposzta külső piszkos, esetleg sérült leveleit szedjük le, dobjuk ki, majd a káposztát reszeljük le káposzta reszelőn.



Ezt követően sózzuk be alaposan. Mi legalább hat teáskanál sót szoktunk hinteni rá. Sózás után keverjük össze kicsit, majd hagyjuk állni egy-két órát. Ha eltelt az idő, akkor alaposan nyomkodjuk ki; vegyünk a markunkba annyit, amennyi éppen belefér, majd két tenyerünkkel préseljük ki belőle a lét. Sok receptben ezt a lépést nem látom, így nem tudom, hogy ez mennyire jellemzően része a receptnek, vagy hogy mennyire a mi családunk szokása, de egy dolog biztos: így sokkal kevesebb ideig kell dinsztelni a káposztát.



És akkor már el is árultam, hogy mi következik. kevés olajon lassú tűzön pároljuk a káposztát addig, míg kellemesen puha nem lesz. Ha ez megvan, húzzuk le a tűzről. Főzzük ki a tésztát, majd amíg még a káposzta és a leszűrt tészta is forró, keverjük össze őket. Nagyjából ennyi volna a káposztás tészta elkészítése. Tálaláskor szórjuk meg borssal. Mi ehhez borsőrlő malmot használunk, mert így sokkal frissebb a bors.

Jó étvágyat kívánunk mindenkinek! :-)

Pizzaszósz készítése házilag – finom házi pizzakrém télire

$
0
0
Régóta tervezzük már a házi pizzaszósz, vagy másik nevén a házi pizzakrém elkészítését télire, mert az én drága feleségem istenien finom pizzás kifliket, és talán még annál is finomabb házi pizzát tud sütni. Ezekhez pedig pizzakrém/pizzaszósz kell. A kettő között tulajdonképpen csak az állaga, a sűrűsége a különbség, de összetevőit tekintve ugyanaz. A pizzához eddig is maga készítette mindig a szószt (kis mennyisége miatt azonban ilyenkor az egyszerűsített változatot), de a pizzás kiflihez eddig a bolti "U" betűs márkájú pizzakrémet vásároltuk. Csakhogy annak íze mindenre hasonlít, csak az igazi pizzaszószéra nem. összetevőit tekintve pedig igen csak hagy maga után kívánni valót, mert tele van nem oda való adalékokkal. Idézünk a honlapjukról: "Összetevők: sűrített paradicsom, cukor, ivóvíz, étkezési só, nyers vöröshagyma, növényi olaj, ételecet, nyers fokhagyma, ízfokozó (Nátrium-glutamát), módosított kukorica-keményítő, őrölt fűszerek, szalonna aroma, sűrítőanyag (xantán-gumi), tartósítószerek (Kálium-szorbát, Kálium-diszulfit*, Nátrium-benzoát), étkezési sav (citromsav), kakukkfű aroma *kén-dioxidot tartalmaz" Egyszerűen szörnyű, mennyi nem oda való alkotóelem van benne. A házi dolgok sokkal finomabbak, ezt tapasztalhattuk az elmúlt napokban is, amikor a házi gulyáskrémet készítettük, ugyanis az is százszorta finomabb lett a bolti változatnál...



Házilag a pizzaszószból is sokkal jobb minőségűt lehet készíteni, amit ha elég ideig főzzük, úgy besűrűsödik, hogy krémes állagú lesz. A hozzávalók között pedig természetesen sem tartósítószer, sem ízfokozó, sem állagjavítók nincsenek. Csak zöldségek és fűszerek vannak benne, és így is el lehet tenni télire...

Hozzávalók a házi pizzakrémhez:
- 1.5 kg befőző paradicsom
- 4 nagy fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 teáskanál bazsalikom
- 1 teáskanál oregánó
- 0.5 mokkáskanál kakukkfű
- 3 mokkáskanál konyhasó
- 5 kisebb babérlevél

Házi pizzakrém elkészítése:
Az forrás szerint, ahol a receptet találtuk, a hagymát olajon kell üvegesre párolni, majd utána pépesíteni, de mi nem szeretünk semmit olajosan eltenni télire, ezért ezt a lépést kihagytuk. A paradicsomokat paradicsom paszírozón átnyomtuk, így megszabadultunk a magoktól és a héjtól. A hagymákat és a fokhagymákat pedig zöldségaprítón pépesítettük, majd a fűszerekkel együtt egy lábasba takarék lángon jól összefőztük. Nekünk a kívánt állagot nagyjából két óra főzés után érte el.



Ez valahol középúton van a szósz és a krém között. Ez persze mindenkinél más lehet függően attól, mennyi a víztartalma a zöldségeknek. Ha készen van, halásszuk ki a babérleveleket a szószból, majd forrón töltsük előzőleg alaposan kimosott üvegekbe, zárjuk le, és száraz dunsztba hagyjuk kihűlni. Amikor kivesszük a száraz dunsztból, ellenőrizzük, hogy minden kupak homorú-e. Ha nem, akkor ugyanis nem alakult ki az üvegben a tartóssághoz elengedhetetlenül fontos vákuum. Ez azt jelentheti, hogy a kupak nem zár rendesen. Az ilyen üvegekről vegyük le a kupakot, majd mikróban, vagy aki azt nem szereti, lábasban forralja újra a szószt, majd töltse vissza az üvegbe és egy másik kupakkal lezárva újra tegye száraz dunsztba. Ha minden kupak szépen be van horpadva, akkor mehetnek a kamra polcára.



Mivel nincsen benne tartósítószer, felbontás után tartsuk hűtőben. Garantáltan finomabb, mint a nagyipari változat, és sokkal egészségesebb is annál. Mindenkinek kellemes pizzakrém/pizzaszósz befőzést kívánunk. :-)

Chilikrém készítése házilag tartósítószer nélkül

$
0
0
Tavaly már készítettünk házi paprikakrémet a nálunk ismert paprika félékből (hegyes erős, cseresznye paprika), amely ízvilágában igen hasonlatos a jól ismert Erős Pistához. Idén azonban valami pikánsabbra vágytunk. Az élet pedig úgy hozta, hogy megismerkedtünk egy magyar chili paprika termelővel, a Sárréti Chilifarmmal, akik voltak olyan kedvesek, és küldtek nekünk az általuk termelt paprikákból egy szép kis mennyiséget, hogy próbáljuk ki. Amúgy csak érdekességként mondom el, hogy a Sárréti Chilifarm családi vállalkozásként működik, és jelenleg nagyjából 18 ezer tővel gazdálkodik. Ezen belül jó pár fajta akad...



Akik ismernek már minket, tudják, hogy igyekszünk jó dolgokat közzé tenni, és nem átalljuk elmondani valamiről a negatív véleményünket is, ha van. A Sárréti Chilifarm paprikáiról azonban éppen úgy nem lehet egyetlen rossz szavunk sem, mint a hozzáállásukról. Nagyon ember- és persze még jobban paprikabarátok. Többféle paprikát is kaptunk tőlük, amelyekből mind-mind mást készítettünk, de most egyelőre csak a chilikrémet mutatnánk be, a többi pedig majd jön később...

A Sárréti Chilifarmáltal postázott paprikák rendkívül finomak, és a több napos postai átfutás ellenére is frissek, élénk színűek voltak. Két színben kaptunk chili paprikát (sárga és piros), de ebben a receptben most csak a pirosat használtuk fel. A sárgából is chilikrém készült, de míg ez egy natúr krém, a másikat ízesítettük is. De most maradjunk csak a gyönyörű szép színűre, és kellemesen erősre sikeredett piros chilikrémünknél, amelyhez hogy ne legyen annyira chili íze, fele arányban kápia paprikát is daráltunk. A kápia paprika egy rendkívül zamatos, édes paprika, amitől nagyon jó íze lesz a chilikrémnek. Természetesen készíthető a krém csak chilipaprikából is, ha valaki azt jobban szereti...

Hozzávalók a chilikrémhez:
- 60 dkg chili paprika
- 60 dkg kápia paprika
- 20 dkg konyhasó

Fontos! A paprika csípős ízét adó anyaga a kapszaicin. A kapszaicinről azt érdemes tudni, hogy a hőérzékelő receptorokat ingerli (ezért lángol a szánk tőle, és ezért csíp annál jobban, minél melegebb az étel, amibe tesszük), tehát nem csak az ízlelő bimbókat. Ezt azért jó tudni, mert hőérzékelő receptorok a testünk teljes felületén mindenhol megtalálhatóak, de a legtöbb a bőrben van. Ebből egyenesen következik, hogy ha elegendő mennyiség jut a bőrünkre belőle, akkor bizony elkezdi égetni azt is. A másik, amit jó tudni a kapszaicinről, hogy nem oldódik vízben, csak zsírokban (ezért nem használ semmit sem, ha csípősre vizet iszunk). Éppen ezért a kézmosás sem szedi le a kezünkről, és aki nem elég elővigyázatos, könnyen járhat úgy, mint én, hogy lezserül gumikesztyű nélkül áll neki a paprika feldolgozásának, majd nagy magabiztossággal kétszeri szappanos kézmosás után elmegy a dolgát végezni... na ezután következett egy olyan tánc, amit a sámánok is megirigyeltek volna. Szóval mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy használjon hozzá gumikesztyűt. Vagy ha nem használt a paprika feldogozásához, akkor használjon akkor, mikor a mellékhelyiségbe van dolga... :-)

Chilikrém elkészítése:
A paprikákat alaposan mossuk meg. A kápia paprikákat csumázzuk ki, azoknak nem fog kelleni a magja, de a chili paprikában hagyjuk benne a magokat is, mert az erejének igen nagy része a magokban, és a paprika ereiben lakozik. A megmosott paprikákat húsdarálón, vagy zöldségaprítón daráljuk le. Ezt követően mérjük meg, és a darálmány minden kilogrammjára számítsunk 20 dkg sót. Nekünk a fenti mennyiségből pont egy kilónyi darált paprika lett, ezért mi pont húsz dekagramm sót adtunk hozzá. Ez a végére 16% sótartalmat eredményez majd, amely még pont ehető, és eláll tartósítószer és hűtés nélkül akár évekig is. Természetesen, aki biztosra akar menni tartósítószert is adhat hozzá, de mi már évek óta készítünk paprikakrémet csupán csak sóval, még sosem ment tönkre.



De hogy visszatérjünk a recepthez: a darált paprikát keverjük össze a sóval, majd hagyjuk állni egy órát legalább, hogy a só elkezdje kivonni a vizet a paprikából. Egy óra elteltével tegyük az egészet apró lyukú szűrőbe, és hagyjuk kicsepegni. Amikor kicsepegett, kanalazzuk üvegekbe, majd mielőtt lezárnánk, hőkezeljük. A hőkezelés ebben az esetben nem a tartósítás miatt kell, hanem azért, mert a paprikának van egy olyan tulajdonsága, hogy a hő hatására megélénkül a színe, és sokkal szebb, sokkal kívánatosabb lesz. Mi a hőkezelést úgy végeztük el, hogy az üvegeket (kupakok nélkül) betettük a mikróba, majd amikor már forró volt, kivettük, és lezártuk. Ha kihűltek, mehetnek a kamra polcára...

Ezt a chilikrémet a paprikakrémekhez hasonlóan bármilyen étel ízesítéséhez felhasználhatjuk, de akár önmagában is ehetjük. Én személy szerint libazsíros kenyéren szeretem a legjobban. Kellemes chilikrém készítést kívánunk mindenkinek. :-)
Viewing all 139 articles
Browse latest View live